Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

3
986

Už jste někdy slyšeli o dietním programu Weight Watchers? Pravděpodobně ne. Absolutní boom totiž zažívá zejména v zahraničí. U nás se o něm příliš nemluví. A to je škoda! Dietní program usiluje o celkovou změnu životního stylu a myšlení. Postaven je hlavně na osobních setkáváních členů programu, vzájemné podpoře a heslu:

„když se nepohlídáš sám, pohlídají tě ostatní”

Dieta je ideální pro ty, kteří si nedokáží odříkat a rádi konzumují všechno bez ohledu na kalorické tabulky. I zde ale platí určitá pravidla. Jídlo konzumujete dle propracovaného bodového systému, který zároveň těží z výhod přirozené lidské soutěživosti. Každá potravina a nápoj mají určitou bodovou hodnotu. Pochopitelně nejvyšší bodové ohodnocení mají nezdravé potraviny (např. sladkosti či víno), nejnižší naopak zelenina nebo potraviny s vysokým obsahem bílkovin. A vy máte denně k vyčerpání jen omezený počet bodů.

Kdo dietu Weight Watchers vymyslel?

Jak už to u takových diet bývá, za všechno může žena. V tomhle případě šlo o jistou Jean Nidetchovou. Psal se rok 1963 a Jean čekala na další z mnoha návštěv nejbližších kamarádek. S nimi si vyměňovala recepty na oblíbená jídla a sdílela zážitky, které ji při přípravě pokrmů provázely. Společně s kamarádkami se ale také snažila zhubnout nějaké to kilo. Její přítelkyně přepočítávaly pokrmy podle porcí. A to jí přivedlo na nápad zavést bodový systém jednotlivých potravin. Zanedlouho se dieta Weight Watchers stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

zena-s-metrem - Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

Bodové hodnocení aneb Smart Points

Jak už jsme zmínili výše, veškerým potravinám a nápojům je přidělena určitá bodová hodnota. Například chipsy mají hodnotu deset, jogurt s ovocem a ořechy má pouze dva Smart Pointy. Každý účastník dietního plánu se pak musí vlézt do denního limitu bodů, které jsou založeny na jeho osobních údajích, jako je výška, věk, pohlaví a cílová váha. Mezi největší přednosti tohoto dietního opatření patří jistě skutečnost, že potraviny s nulovou bodovou hodnotou není potřeba nijak převažovat a člověk může jíst vše, na co má chuť. Jednotlivé pokrmy jsou proto velmi rozmanité a nápadité.

Potraviny s nulovým bodovým ohodnocením:

  • Vejce,
  • libové kuře bez kůže,
  • ryby,
  • fazole,
  • tofu,
  • netučný bílý jogurt.

bulgur-kukurice - Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

Náš tip: Některé potraviny už mají oficiálně  své body na balení, takže hned v obchodě zjistíte, jestli si právě tuhle potravinu můžete dovolit či nikoli.

Členové komunity

Ti, kteří se k dietnímu opatření přidají, se nazývají členové. Členové si mohou vybírat z několika programů s různou úrovní podpory. Základní program zahrnuje nepřetržitou online podporu na chatu. Mají také přístup k online databázi potravin, která obsahuje tisíce položek. K dispozici je také aplikace a další nástroje. Členové si mohou zaplatit také osobní setkání nebo individuální podporu od svého osobního trenéra Weight Watchers.

5/5 - (2 votes)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here