Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

0
451

Už jste někdy slyšeli o dietním programu Weight Watchers? Pravděpodobně ne. Absolutní boom totiž zažívá zejména v zahraničí. U nás se o něm příliš nemluví. A to je škoda! Dietní program usiluje o celkovou změnu životního stylu a myšlení. Postaven je hlavně na osobních setkáváních členů programu, vzájemné podpoře a heslu:

„když se nepohlídáš sám, pohlídají tě ostatní”

Dieta je ideální pro ty, kteří si nedokáží odříkat a rádi konzumují všechno bez ohledu na kalorické tabulky. I zde ale platí určitá pravidla. Jídlo konzumujete dle propracovaného bodového systému, který zároveň těží z výhod přirozené lidské soutěživosti. Každá potravina a nápoj mají určitou bodovou hodnotu. Pochopitelně nejvyšší bodové ohodnocení mají nezdravé potraviny (např. sladkosti či víno), nejnižší naopak zelenina nebo potraviny s vysokým obsahem bílkovin. A vy máte denně k vyčerpání jen omezený počet bodů.

Kdo dietu Weight Watchers vymyslel?

Jak už to u takových diet bývá, za všechno může žena. V tomhle případě šlo o jistou Jean Nidetchovou. Psal se rok 1963 a Jean čekala na další z mnoha návštěv nejbližších kamarádek. S nimi si vyměňovala recepty na oblíbená jídla a sdílela zážitky, které ji při přípravě pokrmů provázely. Společně s kamarádkami se ale také snažila zhubnout nějaké to kilo. Její přítelkyně přepočítávaly pokrmy podle porcí. A to jí přivedlo na nápad zavést bodový systém jednotlivých potravin. Zanedlouho se dieta Weight Watchers stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

zena-s-metrem - Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

Bodové hodnocení aneb Smart Points

Jak už jsme zmínili výše, veškerým potravinám a nápojům je přidělena určitá bodová hodnota. Například chipsy mají hodnotu deset, jogurt s ovocem a ořechy má pouze dva Smart Pointy. Každý účastník dietního plánu se pak musí vlézt do denního limitu bodů, které jsou založeny na jeho osobních údajích, jako je výška, věk, pohlaví a cílová váha. Mezi největší přednosti tohoto dietního opatření patří jistě skutečnost, že potraviny s nulovou bodovou hodnotou není potřeba nijak převažovat a člověk může jíst vše, na co má chuť. Jednotlivé pokrmy jsou proto velmi rozmanité a nápadité.

Potraviny s nulovým bodovým ohodnocením:

  • Vejce,
  • libové kuře bez kůže,
  • ryby,
  • fazole,
  • tofu,
  • netučný bílý jogurt.

bulgur-kukurice - Weight Watchers: „Když se nepohlídáš ty, pohlídají tě ostatní“

Náš tip: Některé potraviny už mají oficiálně  své body na balení, takže hned v obchodě zjistíte, jestli si právě tuhle potravinu můžete dovolit či nikoli.

Členové komunity

Ti, kteří se k dietnímu opatření přidají, se nazývají členové. Členové si mohou vybírat z několika programů s různou úrovní podpory. Základní program zahrnuje nepřetržitou online podporu na chatu. Mají také přístup k online databázi potravin, která obsahuje tisíce položek. K dispozici je také aplikace a další nástroje. Členové si mohou zaplatit také osobní setkání nebo individuální podporu od svého osobního trenéra Weight Watchers.

Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

NAPIŠ K ČLANKU SVŮJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here