Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie

0
2072

Jako horečku označujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia. Doprovázet ji může zimnice, zvýšené pocení, někdy dokonce i průjem či zvracení. Ve skutečnosti ale horečka není tak špatná jako její doprovodné příznaky. Organismus se zvýšením teploty brání proti nějakému napadení nebo jinému nežádoucímu stavu.

„Teplotu nesrážejte hned po propuknutí“

Obranná funkce horečky spočívá v tom, že některé tělesné procesy a reakce při ní probíhají rychleji, účinněji, proto se nedoporučuje vysokou teplotu srážet hned po jejím propuknutí. Pokud je ale stav neúnosný, zkuste s ní bojovat nikoli chemií, ale přírodní cestou a radami, které znaly už naše babičky.

bazalka - Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie

Bylinné čaje

Abyste zvýšili přísun vitamínu C, popíjejte šípkový čaj. Na přípravu potřebujete 2 čajové lžičky usušených rozdrcených šípků a 200 ml vody. Šípky nechte projít varem, vyluhuje a popíjejte ještě horké. Stejně účinný je i čaj z květu černého bezu a květu lípy. 1 čajovou lžičku květu černého bezu a 1 čajovou lžičku květu lípy obecné přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte, sceďte a oslaďte medem. Tento čaj je vhodný při horečkách z nachlazení. Zkusit můžete také nápoj z šalvěje lékařské a heřmánku pravého. Směs 2 čajových lžiček šalvěje lékařské a 2 čajových lžiček heřmánku pravého přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte až 3 šálky denně.

Tinktury na snížení horečky

Kromě čajů vám mohou od vysoké horečky ulevit také speciální tinktury. Velmi účinná je třeba třapatka nachová (echinacea) v tinktuře, kterou koupíte v každé lékárně. Nakapejte si do vody 50 kapek, vypijte a každou hodinu vypijte dalších 10 kapek ve vodě. Vyzkoušet můžete také sílu medvědího česneku, který pomáhá likvidovat záněty v těle a snižovat teplotu. Koupíte ho v lékárně a užívat ho můžete 3x denně po dvaceti kapkách.

Koupele, lázně a obklady

Pro bleskové snížení horečky se doporučuje rychlé zchlazení pod studenou sprchou. Jen pozor, abyste si tímto jednáním nezpůsobili šok anebo dokonce něco horšího. S ochlazováním začínejte od noh a postupujte pomalu směrem k hlavě. Aplikujete každou půl hodinu až do snížení horečky. Velmi účinné jsou také studené obklady. Přikládat je můžete na čelo anebo studeným plátnem otírat ruce či nohy nemocného. Po otěru končetiny opět zakryjte. Vyzkoušet můžete i lázeň z dubové kúry. Připravíte ji tak, že do většího hrnce nalijete čtyři litry vody a přidáte hrst dubové kúry a k tomu dvě polévkové lžíce soli. Vaříte deset minut. Když odvar trochu vychladne, nalijte jej do lavóru a koupejte si v něm tak 20 minut nohy.

Zábaly

Zajímavý je i zábal z žitné mouky, který si připravíte z poloviny hrnku a vody, v takové konzistenci, aby se dalo dobře rozetřít na nějakou bavlněnou látku, šátek, ručník nebo starší dětskou plenu. Mouku můžete vyměnit za tvaroh či bílý jogurt. Do tohoto netradičního zábalu si následně obmotejte nohy až po kotníky a přidat můžete i zápěstí obou rukou. Než těsto, tvaroh či jogurt úplně vyschne, horečka většinou úplně zmizí. Pokud si troufáte, můžete zabalit i tělo do studené osušky anebo prostěradla. V tomhle případě je ale opět potřeba dávat na případný šok. Zajímavým tipem, který znaly už naše prababičky, je ocet. Namočte do něj pár ponožek a navlékněte si je na nohy. Teplota by měla do několika minut ustoupit.citron-1 - Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie

Další tipy našich babiček:
  • Ovesné vločky zalijte studenou vodou a odvar vypijte. Vločky přirozeně snižují teplotu těla.
  • Do hrníčku nasypejte jednu čajovou lžičku sušené bazalky a zalijte ji horkou vodou. Odvar popíjejte alespoň třikrát denně.
  • Nakrájejte si na tenčí plátky citron, který přiložíte na chodidla. Nazujte si ponožky a zabalte se do deky.
  • Připravte si menší šálek, který do jedné poloviny naplníte vodou. Přidejte k němu 25 rozinek, rozmixujte a dochuťte šťávou z půlky citrónu. Popíjejte dvakrát denně.
  • Pokud potřebujete snížit teplotu o jeden či dva stupně, konzumujte čerstvé citrony.

Máte další tipy, jak vyzrát nad horečkou? Dejte nám vědět do komentářů pod článek anebo na náš facebook.

Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie
5 (100%) 1 hodnocení
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

NAPIŠ K ČLANKU SVŮJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here