RádceVýživou.cz https://www.radcevyzivou.cz Vaše denní porce zdravých tipů Mon, 16 Jul 2018 20:43:23 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.7 Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí! https://www.radcevyzivou.cz/zradna-bolest-v-krku-6-babskych-rad-ktere-s-ni-okamzite-zatoci/ https://www.radcevyzivou.cz/zradna-bolest-v-krku-6-babskych-rad-ktere-s-ni-okamzite-zatoci/#respond Thu, 12 Jul 2018 10:05:47 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=951 Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás pokoj. Asi to znáte také – nepříjemná bolest, mnohdy vystřelující až do uší a nemožnost polykat. Jak tomu zabránit, když cucací pastilky z lékárny nefungují? „Je nutno uvědomit si, že bolest v krku je původcem dalších onemocnění. […]

Příspěvek Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí! pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás pokoj. Asi to znáte také – nepříjemná bolest, mnohdy vystřelující až do uší a nemožnost polykat. Jak tomu zabránit, když cucací pastilky z lékárny nefungují?

„Je nutno uvědomit si, že bolest v krku je původcem dalších onemocnění. Je proto nezbytné s ní začít bojovat co nejrychleji!“

Připravili jsme pro vás rovnou šest účinných babských rad, díky kterým se zbavíte bolesti v krku coby dup anebo ji alespoň zmírníte na únosnou mez. Ale pozor, pokud by bolest přetrvávala po dobu pěti dnů a přidala se k ní horečka, včetně dalších doprovodných příznaků (rýma, kašel) s návštěvou lékaře dlouho neotálejte.

Rada č. 1: Cibule

Možná tenhle recept znáte z dětství a my dáme ruku do ohně za to, že jste ho – stejně jako my v redakci – nesnášeli. Na druhou stranu mu nemůžeme upřít, že fungoval. Taková najemno nasekaná nebo nastrouhaná cibule posypaná cukrem nebo zalitá medem, dokázala s bolavým krkem a kašlem hotové zázraky. Nebyla to, bůh ví jaká chuťovka, její účinek ale popřít nemůžeme.

sul - Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí!

Rada č. 2: Sůl

Pokud to váš žaludek a dávicí reflex zvládne, připravte si roztok ke kloktání, který budete užívat alespoň třikrát denně. Do hrnečku anebo skleničky nalijte teplou vodu a rozmíchejte v ní alespoň jednu lžíci kuchyňské soli. Sůl přirozeně desinfikuje napadené prostředí krku a snižuje jeho bolestivost.

Rada č. 3: Hřebíček

Zajímavým a vysoce účinným tipem je také koření jménem hřebíček. Stačí ho několik dlouhých minut cucat a převalovat na jazyku. Ti odvážnější ho mohou také rozkousnout. Jde o to, že hřebíček obsahuje silné silice, které místo lokálně znecitliví. Pokud vás začnou brnět anebo jazyk, nebojte, všechno tohle je součástí procesu.

citrony-1 - Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí!

Rada č. 4: Citron

Neméně účinný je také citron, plný vitaminu C. Od bolesti ti může ulevit tehdy, pokud si připravíš čerstvou vymačkanou šťávu z několika plodů citronů. Aby byla šťáva poživatelná, smíchej ji se lžičkou medu a popíjej několikrát denně po menších doušcích.

cesnek - Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí!

Rada č. 5: Česnek

Česnek je vůbec zázračný. Působí jako přírodní antibiotikum a v kuchyni i naší domácí lékárničce má široké využití a nezastupitelné místo. Pokud si troufnete, stroužek (ideálně českého) česneku oloupejte a cucejte. Se svěžím dechem sice nepočítejte, na druhou stranu si můžete od bolesti během chvilky ulevit. Česnek vydesinfikuje postižené místo, zahubí viry a bakterie a uleví vám. Ideálně tuhle proceduru opakujte několikrát denně (vždy s čerstvým stroužkem, samozřejmě).

Rada č. 6: Koření

V jednom indickém receptu se objevuje odvar z půlky lžičky skořice a několika kuliček hřebíčku. Koření přelijte horkou vodou (můžete nechat na chvíli povařit) a během dne průběžně popíjejte. Pokud je pro vás odvar v této podobě nepitelný, můžete ho dochutit citronem a medem.

Máte nějaké další tipy, jak zatočit s nepříjemnou bolestí v krku? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem anebo na náš facebook.

Příspěvek Zrádná bolest v krku? 6 babských rad, které s ní okamžitě zatočí! pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/zradna-bolest-v-krku-6-babskych-rad-ktere-s-ni-okamzite-zatoci/feed/ 0
Recenze redaktorek: Jak jsme v redakci zkoušeli KetoFit dietu https://www.radcevyzivou.cz/recenze-redaktorek-jak-jsme-v-redakci-zkouseli-ketofit-dietu/ https://www.radcevyzivou.cz/recenze-redaktorek-jak-jsme-v-redakci-zkouseli-ketofit-dietu/#respond Fri, 06 Jul 2018 09:28:49 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=915 O ketogenní dietě toho bylo psáno hodně. Protože jsme se v redakci zhrozily přebytečných kil nabraných během dlouhé zimy, rozhodly jsme se dietu na vlastní kůži vyzkoušet. Protože už máme s několika podobnými dietami zkušenosti, počítaly jsme s tím, že cesta za vysněnou postavou bude náročná, na jejím konci se ale snad konečně dočkáme parádních výsledků a oblečeme […]

Příspěvek Recenze redaktorek: Jak jsme v redakci zkoušeli KetoFit dietu pochází z RádceVýživou.cz

]]>
O ketogenní dietě toho bylo psáno hodně. Protože jsme se v redakci zhrozily přebytečných kil nabraných během dlouhé zimy, rozhodly jsme se dietu na vlastní kůži vyzkoušet. Protože už máme s několika podobnými dietami zkušenosti, počítaly jsme s tím, že cesta za vysněnou postavou bude náročná, na jejím konci se ale snad konečně dočkáme parádních výsledků a oblečeme kalhoty, které jsme musely z čistě pragmatických důvodů odložit do hlubin skříně.

Zvolily jsme produkt KetoFit a jeho redukční plán OPTIMAL, který obsahuje 154 jídel a v rámci dvou fází je dosaženo ideální váhy. První fází je fáze hubnoucí, ta druhá stabilizační. Začaly jsme v polovině února a na konci března jsme mohly dát do kupy tenhle článek. Ale nepředbíhejme a pojďme na to pěkně popořádku.

5 chutných jídel denně

Od KetoFitu jsme čekaly mnohé, ani ve snu by nás ale nenapadlo, jak chutná jednotlivá jídla doopravdy jsou. Každý den jsme jich mohly zkonzumovat pět v libovolné kombinaci (netýká se chuťovek). Člověk si může sám dle své vlastní vůle a odhodlání zvolit, zda den stráví jenom na koktejlech anebo si dopřeje i omeletu, chutnou kaši, polévku anebo tyčinku. Všechna jídla totiž mají stejný účinek a člověk si tak může vybrat kombinaci, která mu bude nejvíce vyhovovat.

KetoFit není jen o předpřipravených jídlech

Další výhodou této ketogenní diety je skutečnost, že k vybraným chodům si můžete dopřát KetoFit čokoládu, FitKao (obdoba klasického kakaa) nebo křupavé chlebíčkové krekry. Kromě toho můžete denně zkonzumovat až 500 gramů povolené zeleniny v syrovém anebo vařeném stavu, což rozhodně prospěje vaší morálce a silné vůli. Mozek (a že veškeré je právě v hlavě), bude podvědomě vědět, že není odkázán jen na vybraná jídla, ale může i beztrestně zhřešit nějakou tou sladkou chuťovkou nebo si dopřát hromadu zeleniny.

Po dvou týdnech přišla čtyřtýdenní stabilizační fáze

Během několika mála dnů šla kila prokazatelně dolů. Za první týden jsme měly dole obě svorně 3 kilogramy, byť tušíme, že větší část z nich byla voda. Druhý týden se ale hubnutí rozjelo naplno a my z váhy na konci 14 denního hubnoucího procesu odmazaly celkově pět kilogramů, což nám přijde na pouhých čtrnáct dnů jako super výsledek. Moc dobře jsme ale věděly, že v žádném případě nemáme vyhráno a pokud teď cestu za vysněnou váhou a postavou přerušíme, kila budou nahoře stejně rychle, jako jsme je daly dolů. Proto jsme nemohly podcenit ani další čtyřtýdenní fázi – tentokrát tu stabilizační.

Do jídelníčku zařazujeme bílkovinová jídla

Ve stabilizační fázi jsme opět musely konzumovat pět jídel denně. Přičemž 3 z toho byla jídla KetoFit, dvě jídla byla čistě bílkovinová. Čeho jsme se v redakci bály nejvíce, byl vlčí hlad. Ten jsme ale naštěstí nepociťovaly. Jedly jsme totiž každé tři hodiny. Zpočátku jsme si příliš nevěděly rady s bílkovými jídly, naštěstí jsme je našly na webu KetoFit ve speciální sekci. Na co nesmíme zapomenout, to byl dostatečný pitný režim. Dosud jsme byly zvyklé vypít zhruba 1,5 až 2 litry neslazené perlivé či neperlivé vody denně. Během diety jsme musely příjem tekutin navýšit o další litr, což rozhodně ocenily zejména naše ledviny.

Po dvou měsících hlásíme úspěch

Společně s kolegyní jsme se propracovaly až ke zdárnému konci. Po šesti týdnech byl úbytek váhy markantní. U obou se ale o nějaké to kilo lišil. Výsledný efekt je totiž vždy závislý na tom, jaká je vaše původní váha a jak se vám daří během diety nehřešit. U nás ale očekávání splnilo účel a my můžeme svorně ketogenní dietu KetoFit doporučit našim čtenářům. A to vezměte jed na to, že nedoporučujeme jen tak něco J

Za redakci RádceVýživou.cz Pavla a Lucka.

Příspěvek Recenze redaktorek: Jak jsme v redakci zkoušeli KetoFit dietu pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/recenze-redaktorek-jak-jsme-v-redakci-zkouseli-ketofit-dietu/feed/ 0
Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem https://www.radcevyzivou.cz/zapeceny-lilek-s-cuketou-cherry-rajcatky-bylinkami-a-parmazanem/ https://www.radcevyzivou.cz/zapeceny-lilek-s-cuketou-cherry-rajcatky-bylinkami-a-parmazanem/#respond Wed, 13 Jun 2018 18:13:28 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=936 Sezóna přeje nákupům lilků a mladých cuket. Tyhle nesmírně dietní potraviny, které si můžete dopřávat i tehdy, hlídáte-li si váhu, jsou plné vitamínů a minerálů a také pro tělo cenných látek. Po jejich konzumaci zároveň nemusíte mít výčitky, protože obsahují spoustu vody a jen malé množství kalorií. „Lilek společně s cuketou řadíme mezi dietní potraviny“ Co […]

Příspěvek Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Sezóna přeje nákupům lilků a mladých cuket. Tyhle nesmírně dietní potraviny, které si můžete dopřávat i tehdy, hlídáte-li si váhu, jsou plné vitamínů a minerálů a také pro tělo cenných látek. Po jejich konzumaci zároveň nemusíte mít výčitky, protože obsahují spoustu vody a jen malé množství kalorií.

„Lilek společně s cuketou řadíme mezi dietní potraviny“

Co si ale budeme nalhávat – lilek je sám o sobě tak nějak bez chuti a cuketa? Stejný problém. Naštěstí pro vás máme zdravý a dietní recept, jehož příprava vám nezabere více, než pár minut a výsledek bude jednoduše dokonalý.

grilovaná-zelenina - Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem

Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a zeleninou

 • Doba přípravy: do 1 hodiny
 • Počet porcí: 4
 • Náročnost přípravy: Lehká
 • Ingredience:
 • 3 ks střední cukety
 • 1 ks středně velkého lilku
 • 500 g cherry rajčátek
 • 2 velké cibule
 • 1 žlutou papriku
 • 4 velké stroužky česneku
 • 1 lžíci extra panenského olivového oleje
 • ¼ lžičky mořské soli a černý pepř na dochucení
 • ¼ lžičky čerstvě namletého černého pepře
 • 2/3 čerstvě nastrouhaného parmazánu
 • ¼ hrnku čerstvé nasekané bazalky
 • ¼ hrnku čerstvé nasekané hladkolisté petrželky

cuketa - Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem

Postup přípravy:

Předehřej si troubu na 230 stupňů. Cukety a lilek omyj a nakrájej na cca centimetrová kolečka. Rozprostři na plech vyložený pečicím papírem a nech péct zhruba deset minut. Jakmile lilek s cuketou ztratí většinu vody, je na čase s ním dále pracovat.

Do většího hrnce nalij olivový olej a nakrájej do něj na kostičky cibulku. Přidej lilek a cuketu z trouby, překrájená cherry rajčata, papriku, česnek a dochuť solí a pepřem. Nech zeleninou změknout a mezitím si připrav zapékací misku, kterou vymažeš máslem anebo kapkou oleje.

Před tím, než předáš zeleninu do zapékací misky, promíchej ji se 2/3 nasekaných bylinek a polovinou parmazánu. Nech péct na 180 stupňů asi 20 minut. Před koncem pečení přisypej zbytek parmazánu, který vytvoří křupavou kůrčičku.

Náš tip: Servírovat můžeš s rozpečenými brambory nebo opečenou bagetkou. Zeleninu na talíři ozdob zbývajícími bylinkami, popřípadě hoblinkami parmazánu.

lilek-1 - Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem

 

Proč zařadit lilek s cuketou do našich jídelníčků?
 • Lilek neboli baklažán je cenným zdrojem vitamínů i minerálů, obsahuje málo kalorií, pomáhá snižovat cholesterol a je považován i za afrodisiakum
 • Lilek také výborným zdrojem draslíku, v tomto směru předčí i zelí, cibuli, mrkev a salát.
 • V baklažánech je kolem devadesáti procent vody, jsou proto vynikající součástí diet na hubnutí. Sto gramů baklažánu má pouhých 35 kcal.
 • Baklažán výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi a brání lámavosti drobných krevních kapilár.
 • Díky vysokému obsahu pektinů příznivě zlepšuje peristaltiku stav střevní mikroflóry
 • Lilek má rovněž antioxidační účinky – obsahuje látky, které likvidují nebezpečné volné radikály podporující vznik rakoviny.
 • Také cuketa je jednou z nejdietnějších potravin vůbec.
 • I cuketa je skvělým antioxidantem, který likviduje nebezpečné volné radikály podporující vznik rakoviny.
 • Cuketa odkyseluje organismus, detoxikuje a odvodňuje
 • Dále pak zlepšuje pohyblivost střev, příznivě působí na trávení
 • antibakteriální účinky, uklidňuje a působí proti stresu, posiluje svaly a srdce
 • Je vhodná při cukrovce, dně, revmatismu a problémech s ledvinami

Příspěvek Zapečený lilek s cuketou, cherry rajčátky, bylinkami a parmazánem pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/zapeceny-lilek-s-cuketou-cherry-rajcatky-bylinkami-a-parmazanem/feed/ 0
Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie https://www.radcevyzivou.cz/vysoka-horecka-srazit-ji-muzete-i-bez-chemie/ https://www.radcevyzivou.cz/vysoka-horecka-srazit-ji-muzete-i-bez-chemie/#respond Tue, 29 May 2018 20:03:15 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=928 Jako horečku označujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia. Doprovázet ji může zimnice, zvýšené pocení, někdy dokonce i průjem či zvracení. Ve skutečnosti ale horečka není tak špatná jako její doprovodné příznaky. Organismus se zvýšením teploty brání proti nějakému napadení nebo jinému nežádoucímu stavu. „Teplotu nesrážejte hned po propuknutí“ Obranná funkce horečky spočívá v […]

Příspěvek Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Jako horečku označujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia. Doprovázet ji může zimnice, zvýšené pocení, někdy dokonce i průjem či zvracení. Ve skutečnosti ale horečka není tak špatná jako její doprovodné příznaky. Organismus se zvýšením teploty brání proti nějakému napadení nebo jinému nežádoucímu stavu.

„Teplotu nesrážejte hned po propuknutí“

Obranná funkce horečky spočívá v tom, že některé tělesné procesy a reakce při ní probíhají rychleji, účinněji, proto se nedoporučuje vysokou teplotu srážet hned po jejím propuknutí. Pokud je ale stav neúnosný, zkuste s ní bojovat nikoli chemií, ale přírodní cestou a radami, které znaly už naše babičky.

bazalka - Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie

Bylinné čaje

Abyste zvýšili přísun vitamínu C, popíjejte šípkový čaj. Na přípravu potřebujete 2 čajové lžičky usušených rozdrcených šípků a 200 ml vody. Šípky nechte projít varem, vyluhuje a popíjejte ještě horké. Stejně účinný je i čaj z květu černého bezu a květu lípy. 1 čajovou lžičku květu černého bezu a 1 čajovou lžičku květu lípy obecné přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte, sceďte a oslaďte medem. Tento čaj je vhodný při horečkách z nachlazení. Zkusit můžete také nápoj z šalvěje lékařské a heřmánku pravého. Směs 2 čajových lžiček šalvěje lékařské a 2 čajových lžiček heřmánku pravého přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte až 3 šálky denně.

Tinktury na snížení horečky

Kromě čajů vám mohou od vysoké horečky ulevit také speciální tinktury. Velmi účinná je třeba třapatka nachová (echinacea) v tinktuře, kterou koupíte v každé lékárně. Nakapejte si do vody 50 kapek, vypijte a každou hodinu vypijte dalších 10 kapek ve vodě. Vyzkoušet můžete také sílu medvědího česneku, který pomáhá likvidovat záněty v těle a snižovat teplotu. Koupíte ho v lékárně a užívat ho můžete 3x denně po dvaceti kapkách.

Koupele, lázně a obklady

Pro bleskové snížení horečky se doporučuje rychlé zchlazení pod studenou sprchou. Jen pozor, abyste si tímto jednáním nezpůsobili šok anebo dokonce něco horšího. S ochlazováním začínejte od noh a postupujte pomalu směrem k hlavě. Aplikujete každou půl hodinu až do snížení horečky. Velmi účinné jsou také studené obklady. Přikládat je můžete na čelo anebo studeným plátnem otírat ruce či nohy nemocného. Po otěru končetiny opět zakryjte. Vyzkoušet můžete i lázeň z dubové kúry. Připravíte ji tak, že do většího hrnce nalijete čtyři litry vody a přidáte hrst dubové kúry a k tomu dvě polévkové lžíce soli. Vaříte deset minut. Když odvar trochu vychladne, nalijte jej do lavóru a koupejte si v něm tak 20 minut nohy.

Zábaly

Zajímavý je i zábal z žitné mouky, který si připravíte z poloviny hrnku a vody, v takové konzistenci, aby se dalo dobře rozetřít na nějakou bavlněnou látku, šátek, ručník nebo starší dětskou plenu. Mouku můžete vyměnit za tvaroh či bílý jogurt. Do tohoto netradičního zábalu si následně obmotejte nohy až po kotníky a přidat můžete i zápěstí obou rukou. Než těsto, tvaroh či jogurt úplně vyschne, horečka většinou úplně zmizí. Pokud si troufáte, můžete zabalit i tělo do studené osušky anebo prostěradla. V tomhle případě je ale opět potřeba dávat na případný šok. Zajímavým tipem, který znaly už naše prababičky, je ocet. Namočte do něj pár ponožek a navlékněte si je na nohy. Teplota by měla do několika minut ustoupit.citron-1 - Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie

Další tipy našich babiček:
 • Ovesné vločky zalijte studenou vodou a odvar vypijte. Vločky přirozeně snižují teplotu těla.
 • Do hrníčku nasypejte jednu čajovou lžičku sušené bazalky a zalijte ji horkou vodou. Odvar popíjejte alespoň třikrát denně.
 • Nakrájejte si na tenčí plátky citron, který přiložíte na chodidla. Nazujte si ponožky a zabalte se do deky.
 • Připravte si menší šálek, který do jedné poloviny naplníte vodou. Přidejte k němu 25 rozinek, rozmixujte a dochuťte šťávou z půlky citrónu. Popíjejte dvakrát denně.
 • Pokud potřebujete snížit teplotu o jeden či dva stupně, konzumujte čerstvé citrony.

Máte další tipy, jak vyzrát nad horečkou? Dejte nám vědět do komentářů pod článek anebo na náš facebook.

Příspěvek Vysoká horečka? Srazit ji můžete i bez chemie pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/vysoka-horecka-srazit-ji-muzete-i-bez-chemie/feed/ 0
Atkinsova dieta: Když proteiny a tuky můžete dle libosti https://www.radcevyzivou.cz/atkinsova-dieta-kdyz-proteiny-a-tuky-muzete-dle-libosti/ https://www.radcevyzivou.cz/atkinsova-dieta-kdyz-proteiny-a-tuky-muzete-dle-libosti/#respond Thu, 26 Apr 2018 09:52:59 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=908 Do letních dovolených zbývá ještě několik dlouhých týdnů. Pokud se ale převažujete a před zrcadlem přeměřujete a počítáte škody, které na vašem zevnějšku napáchala zima, oslavy Vánoc nebo Silvestra a plánujete se před létem dostat do vysněných šatů anebo plavek, máte nejvyšší čas na to, začít se svou postavou něco dělat. „Pro každého člověka existuje […]

Příspěvek Atkinsova dieta: Když proteiny a tuky můžete dle libosti pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Do letních dovolených zbývá ještě několik dlouhých týdnů. Pokud se ale převažujete a před zrcadlem přeměřujete a počítáte škody, které na vašem zevnějšku napáchala zima, oslavy Vánoc nebo Silvestra a plánujete se před létem dostat do vysněných šatů anebo plavek, máte nejvyšší čas na to, začít se svou postavou něco dělat.

„Pro každého člověka existuje dieta, která mu pomůže zhubnout. Důležité je ji objevit.“

Řešením samozřejmě není hladovění anebo drastický zásah do stávajícího jídelníčku. Aby bylo vaše snažení opravdu úspěšné, je potřeba nastavit opatření, které pro vás nebude příliš drastické a zbytečně tak neodradí od dalšího . Pokud si rádi pochutnáváte na mastných a tučných jídlech, nemůžete žít bez poctivého steaku nebo uzenin, možná by mohla krok správným směrem představovat Atkinsova dieta. Jak funguje? Čtěte dál a dozvíte se to.

Tělo tráví nejdříve sacharidy

Dieta byla pojmenována po jistém doktoru Atkinsovi, který tvrdil, že lidské tělo nejdříve tráví sacharidy, a poté přesune svou pozornost k tukům. Proto vytvořil stravovací plán, v němž minimalizoval příjem sacharidů a naopak zdůraznil dostatečný příjem tuků a proteinů.

Potraviny bohaté na sacharidy nahradil takovými, které v sobě ukrývají bohaté zásoby uhlohydrátů a škrobu. Jeho teorií také bylo, že naše tělo funguje ideálně v případě, kdy využívá energii ze sacharidů (konkrétně tedy z glukózy). Pokud ale sacharidy chybí, sáhne naše tělo do zásob v podobě tuků. Navíc opadá nutnost počítat kalorie, což řadu z nás nepříjemně limituje a zdržuje.

atkinsova-snidane - Atkinsova dieta: Když proteiny a tuky můžete dle libosti

Hlavní zásady Atkinsovy diety

 • Nikde není přesně napsáno, kolik toho denně můžete sníst.
 • Zakázány jsou pouze sacharidy (a to i ty skryté v potravinách, kde byste je vážně nečekali)
 • Důležité je nikdy nemít hlad. Proto mějte stále po ruce oříšky nebo nějakou proteinovou tyčinku bez cukru.
 • Výhodou je, že můžete konzumovat energetické potraviny, které jiné diety zakazují.
 • Poslední jídlo si dopřejte nejpozději ve 20.00 hodin.
 • Nemusíte zdlouhavě a složitě sledovat počet přijatých kalorií
 • Atkinsova dieta je úspěšná i tam, kde jiné pokusy selhaly
 • Při správném dodržování mizí většina zdravotních problémů způsobených nadváhou

4 fáze Atkinsovy diety

První je indukční fáze, kterou byste měli dodržovat alespoň 14 dnů. V této první fázi omezte sacharidy na maximálně 20 g denně. Co to znamená v praxi? Z jídelníčku budete muset vyřadit takové potraviny jako rýže, těstoviny, brambory, pečivo, ovoce, mléko či sladkosti. Pozor dávejte také na některé druhy zeleniny, které mohou obsahovat nežádoucí množství sacharidů. Povoleny pro tuto fázi jsou pouze saláty, dýně, chřest, květák, okurky nebo papriky. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na proteiny. Najdete je třeba v rybách, masu, kvalitních uzeninách, mořských plodech, vejcích, proteinových nápojích a sýrech.

Druhou fází je postupné hubnutí. Tady ale není specifikováno, jak dlouho byste měli v této fázi setrvávat. Každý den můžete přidat pět gramů sacharidů navíc. A to až do chvíle, dokud se vaše hubnutí úplně nezastaví. Většina osob se nedostane přes 60 g sacharidů. Do fáze číslo tři přejděte ve chvíli, kdy vám do stanovené ideální váhy zbývá cca 4,5 kilogramu.

Třetí před-udržovací fázi byste měli ideálně držet asi měsíc. Opět můžete zvýšit příjem sacharidů, nyní ale o 10 gramů týdně. V této fázi byste neměli pociťovat vlčí hlad, stres ani další negativní pocity. Sacharidy opět přidávejte do chvíle, dokud budete stále hubnout.

Poslední fází je fáze udržovací, během které byste si měli osvojit nové stravovací návyky a vychytat ideální porci sacharidu.

Příspěvek Atkinsova dieta: Když proteiny a tuky můžete dle libosti pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/atkinsova-dieta-kdyz-proteiny-a-tuky-muzete-dle-libosti/feed/ 0
Poctivý domácí vývar jako od babičky postaví na nohy každého https://www.radcevyzivou.cz/poctivy-domaci-vyvar-jako-od-babicky-postavi-nohy-kazdeho/ https://www.radcevyzivou.cz/poctivy-domaci-vyvar-jako-od-babicky-postavi-nohy-kazdeho/#respond Wed, 04 Apr 2018 17:51:37 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=899 Receptů na ten zaručeně nejlepší domácí vývar je všude nespočet. Každý ho dělá trošku jinak. Na druhou stranu existují i tací, kteří se v kuchyni bez kostky průmyslově vyráběného bujónu ani nehnou. A to je možná škoda. Připravit poctivý domácí vývar není nic složitého. Jeho síla navíc dokáže bojovat s nepříjemným nachlazením, chřipkou i důsledky vleklé nemoci […]

Příspěvek Poctivý domácí vývar jako od babičky postaví na nohy každého pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Receptů na ten zaručeně nejlepší domácí vývar je všude nespočet. Každý ho dělá trošku jinak. Na druhou stranu existují i tací, kteří se v kuchyni bez kostky průmyslově vyráběného bujónu ani nehnou. A to je možná škoda. Připravit poctivý domácí vývar není nic složitého. Jeho síla navíc dokáže bojovat s nepříjemným nachlazením, chřipkou i důsledky vleklé nemoci a oslabeným organismem.

„Lehká, chutná a přesto dietní polévka, kterou se nemusíte stydět servírovat na slavnostní tabuli“

Pokud si navíc vývar uvaříte do zásoby, můžete ho přidávat do nejrůznější omáček, pod maso anebo jako základ dalších pokrmů. Skvěle nahradí vodu, výpek, ale i nejrůznější dochucovadla, kterými se to v moderních kuchyních bohužel jen hemží. Jak na to? Potřebovat budete několik základních surovin, velký hrnec a pár hodin času.
polevka-1 - Poctivý domácí vývar jako od babičky postaví na nohy každého

Poctivý kuřecí vývar se zeleninou

 • Doba přípravy: 2 – 4 hodiny
 • Počet porcí: 6
 • Náročnost přípravy: Střední
 • Ingredience:
 • 1 – 2 ks kuřecího nebo slepičího skeletu
 • 1 ks velké bílé cibule
 • 2 ks šalotky
 • 2 ks mrkve
 • ¼ celeru
 • 2 ks kořenu petržele
 • 3 stroužky česneku
 • 1 ks rajčete
 • 1 ks červené nebo žluté papriky
 • Petrželovou nať
 • Nať zelené cibulky
 • Kousek pórku (bílá i zelená část)
 • 3 kuličky nového koření
 • 3 ks celého pepře
 • 2 ks bobkového listu
 • Sůl
 • Pepř
 • Olej

Postup přípravy

Jako první si připravíme zeleninu. Mrkev, celer, petržel, cibuli a česnek oloupeme. Cibuli překrojíme napůl a společně s ostatními ingrediencemi vložíme do prázdného většího hrnce (resp. toho největšího, který doma máte). Zeleninu nejdřív nasucho prudce orestujeme, podlijeme pár kapkami rostlinného oleje (dietáři mohou vynechat), a jakmile zelenina chytne barvu, přilijeme studenou vodu a přidáme kuřecí nebo slepičí skelet.

Obsah hrnce necháme probublávat. Pozor, vývar se nesmí vařit, protože by se jinak zakalil. Hrnec ničím nepřiklápíme a vaříme cca 3 až 6 hodin (čím déle, tím intenzivnější bude chuť a barva výsledného vývaru). Sem tam zkontrolujeme, zda se vývar nevaří. Cca po 2 hodinách vyjmeme mrkev bokem. Pokud bychom ji nechali dlouho vařit, vývar by mohl být příliš sladký.

Jakmile vývar dovaříme, vyjmeme petržel a celer, odložíme k cibuli, tekutinu scedíme do nového hrnce, kam na hrubším struhadle nastrouháme (anebo nožem nakrájíme) kořenovou zeleninu. Do vývaru obereme maso a dle chuti dochutíme solí a pepřem.

Náš tip: Vývar můžeme podávat s nudlemi nebo játrovými knedlíčky. Zdobíme čerstvě nasekanými bylinkami (například petržel, bazalka, libeček, pažitka).

zelenina - Poctivý domácí vývar jako od babičky postaví na nohy každého

Rady a tipy, jak uvařit opravdu dobrý vývar:
 • Maso a zeleninu můžete před vařením opéct v troubě. Tekutina tak chytne krásnou barvu a výraznější chuť.
 • Slepičí maso je tučnější než maso kuřecí. Přesto však dodává vývaru nezaměnitelnou chuť.
 • Pokud se vám vývar zakalí, vmíchejte do něj bílek vyšlehaný do sněhu. Bílek na sebe naváže kal a vy ho pak jednoduše odstraníte lžící.
 • Kosti a zeleninu v hrnci vždy zaléváme studenou vodou.
 • Zamrazený vývar v mrazáku vydrží třeba i tři měsíce.
 • Pokud se vám během vaření z hrnce odpařilo mnoho vody, klidně ji znovu dolijte.
 • Vývar je skvělým lékem v případě nachlazení anebo sezónní chřipky.
 • Poctivý vývar ovlivňuje pohyb bílých krvinek, čímž snižuje vedlejší účinky zánětu v organismu napadeného chřipkou.
 • Zároveň také posiluje ledviny, uvolňuje dýchací cesty a zrychluje regeneraci oslabeného organismu.
 • Během vaření polévku nesolte. Sůl se totiž vypařuje. Vhodná doba pro osolení je po vypnutí sporáku.
 • Pro dochucení nepoužívejte žádné náhražky v podobě maggi kostek nebo vegety. Stačí pouze sůl, pepř a čerstvě nasekané bylinky.
 • Nespotřebovaný vývar můžete použít jako základ pod maso, do omáček, ale třeba ho i zamrazit do kostek a kdykoli jím dochutit připravovaný pokrm.

Příspěvek Poctivý domácí vývar jako od babičky postaví na nohy každého pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/poctivy-domaci-vyvar-jako-od-babicky-postavi-nohy-kazdeho/feed/ 0
3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? https://www.radcevyzivou.cz/3-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/ https://www.radcevyzivou.cz/3-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/#respond Fri, 23 Mar 2018 10:29:54 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=886 Připravili jsme pro Vás další díl série Superpotraviny, oba dva předchozí díly (1 díl, 2 díl), měli obrovský úspěch a proto jsme si nyní vzali na paškál rozbor dalších 3 superpotravin a to: čaj Matcha, Grapefruit a řasu Spirulinu. „superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které naše dělo nutně potřebuje “ Čaj Matcha: Zelený […]

Příspěvek 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Připravili jsme pro Vás další díl série Superpotraviny, oba dva předchozí díly (1 díl, 2 díl), měli obrovský úspěch a proto jsme si nyní vzali na paškál rozbor dalších 3 superpotravin a to: čaj Matcha, Grapefruit a řasu Spirulinu.

„superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které naše dělo nutně potřebuje “

matcha2 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Čaj Matcha: Zelený zázrak a král čajů

První zmínky o čaji Matcha sahají do 7. století. Tehdy byl ústřední surovinou pro výrobu přírodních léčivých tinktur, bylinných směsí a sirupů. O mnoho let později se objevily názory, které popíjení zeleného čaje obecně zatracovaly. Jeho účinky totiž přirovnávaly k účinkům drog. Dnes už jsou naštěstí tyto mýty vyvráceny a zelené čaje se opět těší velké oblibě.

Za krále zelených čajů je nepochybně považována Matcha. Rostlina se na čtyři týdny zastíní velkými plachtami a prakticky okamžitě tak začne produkovat maximum chlorofylu. Poté jsou ručně sbírány pouze ty nejmladší lístky, které se usuší, nadrtí na jemný prášek a po zalití horkou vodou popíjejí.

Co obsahuje Matcha?

 • Více než 100x větší množství zdraví prospěšných antioxidantů než ostatní zelené čaje
 • Účinnou látku Epigalokatechin galát (EGCG), aminokyseliny l-theanin a theofyllin
 • Nejvyšší koncentraci antioxidantů v porovnání se všemi doposud známými přírodními druhy ovoce a zeleniny
 • Minerály (vápník, draslík, zinek, železo)
 • Vitamíny (beta karoten, vitamin E a C)
 • Vlákninu

matcha5 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky čaje Matcha:

 • Dodá člověku energii a zlepšuje soustředěnost
 • Působí pozitivně na nervy, zmírňuje stres a uklidňuje mysl
 • Slouží jako prevence proti vzniku rakoviny, infekce, zubního kazu nebo kardiovaskulárním onemocněním
 • Snižuje chuť na sladké
 • Pomáhá spalovat tuky a zrychluje metabolismus
 • Snižuje krevní tlak, cholesterol a cukr v krvi
 • Má protizánětlivé a detoxikační účinky
 • Zpomaluje stárnutí

grep2 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Grapefruit: Podpoří imunitu i dokonalou postavu

Ukrývá v sobě spoustu vitaminu C, má protizánětlivé a antimykotické účinky, zrychluje metabolismus tuků a zároveň potlačuje chuť na sladké. O čem je řeč? Samozřejmě, že o grapefruitu. Tohle tropické ovoce by nemělo v našich jídelníčcích za žádných okolností chybět.

Co obsahuje grapefruit:

 • Minerály (draslík, fosfor, mangan, hořčík, měď, selen, vápník, zinek, železo)
 • Vitamíny (kyselina listová, niacin, vitamín A, B1, B2, B6, C, E)
 • Flavonoidy
 • Malé množství sacharidů
 • Minimum proteinů a lipidů
 • Rozpustnou vlákninu
 • Limonoidy (konkrétně jde o látku limonen)

grep1 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky grapefruitu:

 • Snižuje riziko rakoviny plic a žaludku
 • Rychle zasytí, zrychluje metabolismus tuků
 • Potlačuje chuť na sladké
 • Čistí střeva
 • Pomáhá při léčbě kožních onemocnění (ekzémy, mykózy, vyrážky, bradavice nebo lupénka)
 • Posiluje imunitní systém, působí proti nachlazení a infekcím
 • Podporuje léčbu křečových žil
 • Snižuje projevy alergie a astmatu
 • Zabraňuje vzniku a rozvoji gynekologických zánětů a infekcí močových cest

spirulina1 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Spirulina: Řasa, kterou si zamilujete

Planktonní modro-zelená sinice je poslední z našeho seznamu superpotravin, které působí blahodárně na lidský organismus. Pěstuje se především na farmách v USA, Indii, Číně i Japonsku. Díky vysokému obsahu bílkovin je tato sinice výborným doplňkem stravy pro lidi s velkou energetickou zátěží nebo pro podvyživené. Vhodná je i pro osoby trpící nadváhou. Jim naopak navodí pocity sytosti a vitality.

Co obsahuje spirulina?

 • Skvělý zdroj lehce stravitelné bílkoviny (až 70 %)
 • Nejlepší zdroj kyseliny gama linolenové (GLA)
 • Proteinový komplex fykocyanin
 • Nukleové kyseliny (RNA/DNA)
 • Vápník, hořčík, chrom, měď či selen
 • Provitamin A, B1, B2, B3, B5. B6, B9
 • Vitamin B12, C, E, K
 • Esenciální nenasycené mastné kyseliny

spirulina3 - 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky spiruliny:

 • Podporuje obranyschopnost organismu a jeho detoxikaci
 • Zpomaluje stárnutí pleti a vznik stařeckých skvrn
 • Zvyšuje rezistenci proti infekčním onemocněním
 • Stimuluje lymfatický systém a odbourává cholesterol
 • Snižuje pocit únavy a vysoký krevní tlak
 • Podporuje vznik kmenových buněk
 • Má protinádorové účinky
 • Účinný doplněk při redukci hmotnosti
 • Výborná při vysoké zátěži a stresu
 • Váže na sebe toxický odpad ze stravy a pomáhá ho odvádět z těla ven

Příspěvek 3. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/3-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/feed/ 0
2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? https://www.radcevyzivou.cz/2-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/ https://www.radcevyzivou.cz/2-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/#respond Thu, 25 Jan 2018 12:45:07 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=858 První díl naší série Superpotraviny, měl obrovský úspěch a proto jsme si pro vás připravili pokračování, kde rozebereme další 3 superpotraviny: Kustovnici čínskou neboli Goju, borůvky a ořechy. „superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které naše dělo nutně potřebuje “ Kustovnice čínská: Elixír mládí a blahodárný antioxidant Plody kustovnice čínské (Goji) pochází z úrodné […]

Příspěvek 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
První díl naší série Superpotraviny, měl obrovský úspěch a proto jsme si pro vás připravili pokračování, kde rozebereme další 3 superpotraviny: Kustovnici čínskou neboli Goju, borůvky a ořechy.

„superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které naše dělo nutně potřebuje “

kustovnice1-e1516884189722 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?Kustovnice čínská: Elixír mládí a blahodárný antioxidant

Plody kustovnice čínské (Goji) pochází z úrodné půdy Himalájí a vynikají svými antioxidačními účinky i vysokým obsahem důležitého beta karotenu. V dávných kulturách byla šťáva z plodů Goji považována za elixír mládí. A nutno podotknout, že zcela oprávněně.

Co obsahuje kustovnice čínská?

 • 19 důležitých aminokyselin
 • 15% objemu plodů Goji tvoří bílkoviny
 • Vysoký obsah železa, zinku, mědi, vápníku, fosforu, selenu a germania
 • Spoustu antioxidantů (beta karoten, zeaxantin, lutein, xantofyl, lykopen a kryptoxantin)
 • Až 500 krát více vitaminu C než pomeranče
 • Vitamin B, E
 • Kyselinu linolovovou (mastná kyselina)
 • 8 polysacharidů 6 monosacharidů, které upevňují imunitní systém

kustovnice3 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky kustovnice čínské:

 • Konzumace Goji posiluje obranyschopnost a imunitu těla
 • Snižuje riziko vzniku rakoviny
 • Zlepšuje paměť a kvalitu spánku
 • Má blahodárné účinky na zažívání
 • Podporuje činnost střev
 • Pomáhá ulevit od bolestí hlavy a od závratí, od bolestí v zádech, v nohou, v kolenou
 • Zlepšuje krevní obraz
 • Snižuje hladinu cholesterolu
 • Mírní různé alergické projevy
 • Přírodní afrodisiakum
 • Vylaďuje menstruační cyklus, pomáhá při menopauze
 • Působí protizánětlivě a je přírodním antibiotikem

boruvky4 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Borůvky: Malý namodralý zázrak

Neobyčejně zdravá biopotravina, významný antioxidant, ale i chutný lesní plod je ne nadarmo považován za skutečný poklad našich lesů. Tyto namodralé kuličky plné lahodné karmínové šťávy se vyznačují omlazujícími a regeneračními účinky a jsou úžasným přírodním antioxidantem. Borůvky jsou lékem na celý dlouhý seznam zdravotních potíží a patří mezi naše nejcennějších superpotraviny.

Co obsahují borůvky?

 • Cca 11 % sacharidů, skládajících se převážně z fruktózy
 • Železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, mangan
 • Vitamin A, B1, B2, B3, Betakaroten, Vitamin C
 • Významné antioxidanty

boruvky3 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky borůvek:

 • Podpora imunitního systému
 • organismu
 • Urychlují metabolismus a podporují spalování tuků
 • Zlepšují trávení, odbourávají nepříjemné jevy (plynatost, pocit nafouknutého břicha)
 • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
 • Zachycují volné radikály, čímž snižují riziko vzniku rakoviny
 • Mají antiseptické účinky a odstraňují záněty
 • Léčí kožní onemocnění a podporují regeneraci ran
 • Normalizují hladinu cukru v krvi
 • Působí blahodárně na nervový systém

orechy1 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Ořechy: Poklady ukryté v krunýři

Je úplně jedno, jestli si pochutnáte na těch vlašských, para, lískových nebo makadamových. Zázračné účinky jednotlivých druhů ořechů se v zásadě liší jen minimálně. Opět jde o cennou zásobárnu zdravých tuků, ale také látek, které podporují náš imunitní systém, paměť a činnost mozku. Jejich pravidelná konzumace dokonce snižuje riziko výskytu srdečního záchvatu.

Co obsahují ořechy:

 • Nenasycené mastné kyseliny (tuky tvoří 35 až 75% hmotnosti ořechů)
 • 5 – 14 % vlákniny
 • Vitamíny skupiny B (především B1,B2, B3, B6 a kyselinu listovou)
 • Antioxidanty
 • Minerály (hořčík, selen, mangan, vápník, draslík, železo, zinek, měď a fosfor)

orechy5 - 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky ořechů:

 • Častá konzumace ořechu snižuje riziko výskytu infarktu
 • Snižují hladinu celkového i „zlého“ LDL cholesterolu
 • Jejich konzumace má pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob.
 • Chrání před buněčným poškozením a stárnutím buněk
 • Konzumace ořechů pomáhá vládnout anémii, zlepšit imunitu i paměť
 • Podporují činnost srdce
 • Zabraňují ukládání aterosklerotických plátů do tepen
 • Účinný bojovník proti rakovině
 • Konzumace ořechů prospívá dobré náladě, imunitě, svalům a nervovému systému
 • Snižují hladinu krevního cukru

Příspěvek 2. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/2-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/feed/ 0
1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? https://www.radcevyzivou.cz/1-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/ https://www.radcevyzivou.cz/1-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/#comments Wed, 17 Jan 2018 20:25:27 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=840 Super potraviny, chcete-li „superfoods“ obsahují velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Díky vysokému obsahu antioxidantů podporují náš imunitní systém a dokážou bojovat s celou řadou více či méně závažných onemocnění. V neposlední řadě nastartují náš metabolismus, což jde ruku v ruce s regulací váhy a zodpovědným hubnutím. „superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které […]

Příspěvek 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Super potraviny, chcete-li „superfoods“ obsahují velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Díky vysokému obsahu antioxidantů podporují náš imunitní systém a dokážou bojovat s celou řadou více či méně závažných onemocnění. V neposlední řadě nastartují náš metabolismus, což jde ruku v ruce s regulací váhy a zodpovědným hubnutím.

„superpotraviny obsahují antioxidanty, živiny, minerály a vitamíny, které naše dělo nutně potřebuje “

Jaké superpotraviny do jídelníčku zařadit? O tom budou pojednávat následující 3 dílný seriál článků. Seznámíme vás s devíti nejlepšími superpotravinami a jejich účinky i dopady na lidský organismus. Pohodlně se usaďte, naše „superfoods krasojízda“ právě začíná.

avokado1 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Avokádo: Cenná zásobárna zdravých tuků

Toto tropické ovoce je společně s olivovým olejem důležitým zdrojem nenasycených zdravých tuků (především kyseliny olejové), jež plní v našem organismu řadu životně důležitých funkcí. Má vliv na fungování nervové soustavy i na udržování zdravé hmotnosti. Přesto, že je avokádo tučné, jde o zdravé tuky, které snižují množství špatného cholesterolu v těle. Proto by mělo být avokádo součástí našeho zdravého jídelníčku.

Co obsahuje avokádo:

 • Vitamíny K, C, B5, B5, E, A, B1, B2, B3 a kyselinu listovou
 • Draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a fosfor
 • Pouze 2 g čistých sacharidů (nízkokalorická potravina)
 • Kyselinu olejovou, což je mononenasycená mastná kyselina
 • Velké množství vlákniny
 • Spoustu cenných antioxidantů
avokado4 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky avokáda:

 • Prevence proti rakovině prsu, tlustého střeva, prostaty, žaludku a slinivky břišní
 • Avokádo pomáhá snižovat vedlejší účinky chemoterapie
 • Tuk z avokáda pomáhá vstřebávat živiny z rostlinných potravin
 • Vysoký obsah antioxidantů posiluje naše oči i imunitní systém
 • Snižuje hladinu špatného cholesterolu
 • Díky vysokému podílu vlákniny zasytí na dlouhou dobu
 • Kyselina olejová snižuje riziko vzniku zánětů v těle
 • Díky vysokému obsahu draslíku snižuje riziko infarktu nebo mrtvice
chilli3 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Chilli: Účinný bojovník s přebytečnými kilogramy

Za typickou pálivou chuť chilli papriček může látka zvaná kapsaicin, která zvyšuje vnitřní teplotu těla a má pozitivní účinky na hubnutí. Protože je kapsaicin nejlépe rozpustný v tucích, nepříjemný pálivý pocit nejrychleji zaženete vypitím plnotučného mléka. Ovšem kapsaicin není jedinou prospěšnou látkou, kterou papričky obsahují. A hubnutí není ani zdaleka jedinou oblastí, s níž pomáhají.

Co obsahují chilli papričky:

 • Vitamíny A, B, C
 • Významný antioxidant kapsaicin
 • Vysoké množství draslíku, železa, manganu, hořčíku a vápníku
 • Vysoký obsah vlákniny
chilli2 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky chilli papriček:

 • Kapsaicin obsažený v chilli je účinný antioxidant a zároveň přírodní antibiotikum
 • Zrychlují metabolismus tuků až o 25 %
 • Působí jako přírodní afrodisiakum
 • Kapsaicin funguje jako obrana proti nádorovým onemocněním
 • Pravidelná konzumace chilli papriček podporuje imunitní systém
 • Snižují chuť na sladké a tučné potraviny
 • Zvyšují pocit sytosti
 • Regulují LDL cholesterol v krvi
 • Kapsaicin zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě a zánětech
chia4 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Chia semínka: Zvětší svůj objem až 12x

Chia semínka obsahují více než 30 % olejů a jsou neuvěřitelně bohaté na důležité živiny. Zároveň mají ohromné hydrofilní vlastnosti, díky nimž dokáží navázat neuvěřitelné množství vody a svůj objem zvětšit až 12x. Přirozeně tak přispívají k většímu pocitu sytosti a pomáhají regulovat množství přijaté potraviny.

Co obsahují chia semínka:

 • Proteiny, kvalitní sacharidy a také tuky
 • Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin
 • Vysoké množství vlákniny
 • Přirozený zdroj železa, zinku, fosforu, magnesia a dalších důležitých živin
 • Vysoký obsah antioxidantů
chia1 - 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super?

Super účinky chia semínek:

 • Přispívají k normálnímu fungování nervového systému
 • Podporují imunitu jedince
 • Navozují pocit sytosti
 • Přispívají k regulaci množství přijaté potravy
 • Zlepšují vývoj a regeneraci tkání během těhotenství a kojení
 • Přispívají ke snižování hladiny špatného cholesterolu
 • Snižují krevní tlak a stabilizují hladinu cukru v krvi
 • Podporují kvalitu kostí, nehtů a vlasů
 • Ideální zdroj bílkovin pro sportovce, vegetariány a vegany

Příspěvek 1. díl Superpotraviny: Co je na nich vlastně tak super? pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/1-dil-superpotraviny-nich-vlastne-super/feed/ 1
Jak bojovat proti zimní únavě https://www.radcevyzivou.cz/bojovat-zimni-unave/ https://www.radcevyzivou.cz/bojovat-zimni-unave/#respond Thu, 11 Jan 2018 17:28:09 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=826 Pravděpodobně také patříte mezi ty, jež v tomto chmurném období pociťují každoročně negativní vlivy počasí. Nejedná se přitom jen o zimu, nepříznivé počasí, či zvýšený výskyt chřipky a nachlazení. Od podzimu do jara, a především pak v zimním období, se potýkáme se sychravým počasím a nedostatkem světla, což má nepříznivý vliv na naše zdraví a duševní pohodu. […]

Příspěvek Jak bojovat proti zimní únavě pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Pravděpodobně také patříte mezi ty, jež v tomto chmurném období pociťují každoročně negativní vlivy počasí. Nejedná se přitom jen o zimu, nepříznivé počasí, či zvýšený výskyt chřipky a nachlazení. Od podzimu do jara, a především pak v zimním období, se potýkáme se sychravým počasím a nedostatkem světla, což má nepříznivý vliv na naše zdraví a duševní pohodu.

„Dbejte na dostatečný přísun vitamínu D a vyhnEte se zimní únavě “

Klíčem je sluneční svit

Sluneční svit a světlo obecně patří bezesporu k důležitým potřebám každé rostliny a živočicha. V zimním období jsou ale dny přirozeně kratší. Všichni, více či méně, trpíme jeho nedostatkem, což ovlivňuje tvorbu hormonu D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému.  A nejedná se přitom jenom o nedostatek slunečního záření, ale mění se také dokonce jeho samotné složení. V této roční době se slunce pohybuje níže u obzoru a sluneční záření tak prochází silnější vrstvou atmosféry. Během tohoto procesu však dochází k nadměrnému pohlcení zelené a modré složky světla, které jsou rozhodující při tvorbě hormonu melatoninu.

Vliv nedostatku světla na naše zdraví

Nedostatek světla způsobuje sníženou tvorbu vitamínu D v našem těle, což může vést k celé řadě negativních projevů. Může se jednat o zvýšenou únavu, ospalost, zhoršení nálady a schopností se soustředit, přejídání či větší míře stresu. Dalším faktorem, který ovlivňuje náš organismus, je nadprodukce hormonu melatoninu. Ten je závislý především na střídání světla a tmy a na organizmus má tlumící vliv. Je spojen s nutkáním ke spánku. Pokud se však člověk potýká s nedostatkem světla, organizmus si není vědom toho, že by měl produkci hormonu ukončit. Proto se nám často nechce ráno vylézt z postele a neustále bychom jenom spali. Nadprodukce hormonu melatoninu může vést k nechutenství, snížení pracovní výkonnosti, zvýšené únavě a zhoršení psychického stavu. V krajních případech může vést až k rozvoji SAD (seasonal affective disorder) tzv. sezonní afektivní poruchy.

Jak proti tomu bojovat

Především v zimním období je důležité myslet na své zdraví a dbát na dostatečný příjem vitamínu D z jeho alternativních zdrojů. Je tak vhodné doplnit svou stravu o správné doplňky stravy, jako je například VITAMÍN D3. Podstatné je také obohatit svůj jídelníček o další přirozené zdroje vitamínu D, což jsou například sýry, mořské ryby, vaječné žloutky a mléko. Důležité je také se pohybovat co možná nejvíce na přirozeném světle. Zajděte se například odpoledne projít s pejskem nebo dětmi do přírody. To vše vám pomůže bojovat se zimní únavou.

ryba - Jak bojovat proti zimní únavě

Dalšími osvědčenými potravinami s vitamínem D jsou:
 • Olej z tresčích jater
 • Sádlo
 • Slanina
 • Losos
 • Sardinky
 • Krevety
 • Vaječné žloutky

Příspěvek Jak bojovat proti zimní únavě pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/bojovat-zimni-unave/feed/ 0