RádceVýživou.cz https://www.radcevyzivou.cz Vaše denní porce zdravých tipů Wed, 22 Nov 2017 22:09:12 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9 DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo https://www.radcevyzivou.cz/dash-dieta-kteri-nesnasi-cviceni-potrebuji-zhubnout-nejake-kilo/ https://www.radcevyzivou.cz/dash-dieta-kteri-nesnasi-cviceni-potrebuji-zhubnout-nejake-kilo/#respond Wed, 22 Nov 2017 21:48:57 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=770 Na cestě za vysněnou postavou jste vyzkoušeli kde co. Vynechávali jste některé potraviny, potili jste litry krve a potu v posilovnách, mučili se nespočtem nesmyslných diet, vyzkoušeli hubnoucí koktejly, „zázračné“ prášky na hubnutí anebo jste pravidelně navštěvovali dietoložku či nutriční specialistku. Vaše snahy však přišly vniveč. Se svou postavou stále nejste spokojení. „Konečně dietní opatření, u […]

Příspěvek DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Na cestě za vysněnou postavou jste vyzkoušeli kde co. Vynechávali jste některé potraviny, potili jste litry krve a potu v posilovnách, mučili se nespočtem nesmyslných diet, vyzkoušeli hubnoucí koktejly, „zázračné“ prášky na anebo jste pravidelně navštěvovali dietoložku či nutriční specialistku. Vaše snahy však přišly vniveč. Se svou postavou stále nejste spokojení.

„Konečně dietní opatření, u kterého je sport výslovně zakázaný“

S přicházejícími vánočními svátky a oslavami nového roku se proto poohlížíte po nějaké další dietě, která by vás k vysněné postavě alespoň trochu přiblížila. Zapomeňte na jednostranné dietní opatření, které na vašem těle nadělá více škody nežli užitku. Pokud nejste sportovní maniaci, máme pro vás jeden zajímavý tip.DASH-dieta-4 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kiloTím je DASH dieta – opatření, u něhož je zakázána nadměrná aktivita. Vhodné je tedy zejména pro ty osoby, které nenašly zalíbení ve fitness centrech, činkách anebo dalších pohybových aktivitách. Přesto se však nechtějí smířit s kily navíc a nevzhlednou postavou plnou faldíků.

Benefity DASH diety

DASH dieta (slovo DASH je složeninou anglických slůvek Dietay Approaches to Stop Hypartension) a vymyslela ho americká nutriční specialistka Marla Heller. Možná vás zarazí, že původně nešlo o dietu v pravém slova smyslu, ale o podpůrné opatření k léčbě pacientů s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu. DASH dieta slibuje úbytek na váze, který se během pouhého jednoho měsíce projeví o číslo menší konfekční velikostí i snížením krevního tlaku. To díky vyrovnané hladině cukru v krvi, která je dalším z benefitům této přelomové diety, jíž si oblíbily nejen tuzemské, ale i zahraniční celebrity.

DASH-dieta-2 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo

Základní zásady DASH diety aneb Co se smí a co ne?

Proč je DASH dieta tak oblíbená? Jednoduše proto, že funguje. Navíc není podmíněna hodinami ve fitku, které bere mnoho z nás jako nutné zlo. Zajímavá je na ní také skutečnost, že namísto složitého vážení potravin, počítání kalorií a konzumaci výlučně nízkotučných produktů se člověk zaměří pouze na konzumaci těch potravin, které ho snadno zasytí bez toho, aby mu dodávaly zbytečnou energii, která se v těle přemění na nevzhledné tukové polštáře. Protože můžete být během dodržování DASH diety zpočátku unavení, vyvarujte se nadměrné fyzické zátěži, která by vaše tělo nutila k opětovnému příjmu další energie.

Dvě fáze DASH diety

 • První fáze: Trvá zhruba dva týdny a jejím cílem je ztráta centimetrů v oblasti bříška. Tato fáze je založena na snížení sacharidů. Člověk tak přestává konzumovat jednoduché i složené cukry, ale i ovoce či obiloviny. Naopak do svého jídelníčku zařazuje větší množství bílkovin, které dodá tělu potřebnou energii, ale zároveň ho zbytečně nezatíží nevyužitými kaloriemi. Už během dvou týdnů byste se měli cítit nabití novou energií i elánem z nečekaně ztracených centimetrů v oblasti břicha.
 • Druhá fáze: V druhé fázi si už sacharidy dopřát můžete. Důležité ale je sáhnout po těch správných. Své místo ve vašem novém jídelníčku by měly mít produkty z celozrnné mouky, ale i čerstvá zelenina a sezónní ovoce.

DASH-dieta-1 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo

Vzorový jídelníček DASH diety na 1 den

 • Snídaně: hrnek uvařených ovesných vloček, střední banán, sklenice nízkotučného mléka, půl sklenice pomerančového džusu
 • Dopolední svačina: jogurt a čerstvé lesní plody
 • Oběd: kuřecí nudlová polévka (zkuste ji nesolit anebo solit pouze minimální) s bylinkami, zeleninový salát se sýrem a kuřecími prsy, mandarinka
 • Odpolední svačina: hrst neslaných preclíků
 • Večeře: kuskus s pečenou rybou a chřestem

Slovo závěrem

Během DASH diety se vyvarujte soli, která v našem těle zbytečně zadržuje vodu. Zkuste nahradit sůl čerstvými bylinkami. Pokud se bez ní přeci jen neobejdete, vyvarujte se solení těstovin nebo brambor již při vaření a raději si čerstvou sůl namelte v omezeném množství na jídlo až přímo na talíř.

Máte s DASH dietou zkušenosti? Napište nám do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

Příspěvek DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/dash-dieta-kteri-nesnasi-cviceni-potrebuji-zhubnout-nejake-kilo/feed/ 0
Osvědčený návod jak vyzrát na chřipku a nachlazení https://www.radcevyzivou.cz/osvedceny-navod-vyzrat-chripku-nachlazeni/ https://www.radcevyzivou.cz/osvedceny-navod-vyzrat-chripku-nachlazeni/#respond Wed, 15 Nov 2017 22:19:15 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=781 S chladnějšími měsíci přichází často také neoblíbené nachlazení a chřipka. Určitě to znáte – únava, bolest hlavy, kašel, rýma, zvýšená teplota. Přinášíme vám několik rad jak předcházet chřipce a nachlazení či jak jejich průběh zmírnit, pokud už nemocní jste. „Nejdůležitější je nepodceňovat a plně doléčit, jak chřipku, tak i banální nachlazení “ Nachlazení nebo chřipka V prvé […]

Příspěvek Osvědčený návod jak vyzrát na chřipku a nachlazení pochází z RádceVýživou.cz

]]>
S chladnějšími měsíci přichází často také neoblíbené nachlazení a chřipka. Určitě to znáte – únava, bolest hlavy, kašel, rýma, zvýšená teplota. Přinášíme vám několik rad jak předcházet chřipce a nachlazení či jak jejich průběh zmírnit, pokud už nemocní jste.

„Nejdůležitější je nepodceňovat a plně doléčit, jak chřipku, tak i banální nachlazení “

Nachlazení nebo chřipka

V prvé řadě je důležité si ujasnit, jestli trpíte chřipkou nebo „jen“ nachlazením. Nachlazení je mírnějším onemocněním dýchacích cest, než je chřipka. Zatímco nachlazení se můžete zbavit za pár dní, chřipka vás může trápit několik dní až týdnů. Nachlazení je obecně považováno za lehké onemocnění, které obvykle odezní během 14 dní a od většiny jeho příznaků vám pomůžou volně prodejné léky. Pokud se váš stav nezlepšuje, příznaky se neustále vrací nebo trpíte teplotou nad 39 °C, neváhejte vyhledat lékaře, nemusí se totiž jednat pouze o nachlazení.

Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího systému. Jedná se o nejrozšířenější a také nejzákeřnější onemocnění. Vyskytuje se v chřipkových epidemiích až pandemiích. Nejčastěji se projevuje vysokými teplotami (i přes 39°C), bolestmi hlavy, kloubů a svalů a suchým dráždivým kašlem. Neléčená chřipka může způsobit dokonce vážné zdravotní problémy, jako je zápal plic, zánět srdečního svalu či mozkových blan a v nejtěžším případě skončit i úmrtím.

Prevence

Především v podzimních a zimních měsících je důležitý dostatečný příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků, celkově pestrá strava a správný pitný režim. Problematické jsou místa s vysokou koncentrací lidí, jako jsou školy, dopravní prostředky, kanceláře apod., kde hrozí větší riziko přenosu viru chřipky. Proto je zvlášť důležité na takových místech dostatečně větrat a pravidelně si mýt ruce. Nezapomínejte také na kvalitní a dostatečný spánek. Za nejvhodnější prevenci chřipky je považováno očkování, ačkoliv ani to není stoprocentní.

chripka-nachlazeni-lecba - Osvědčený návod jak vyzrát na chřipku a nachlazení

Léčba chřipky

Hlavní léčbou chřipky je především klid na lůžku, zvýšený příjem tekutin a léčba příznaků chřipky tedy: bolesti, horečky a kašle.  Léčba nekomplikovaného onemocnění chřipkou antibiotiky bývá zbytečné a dokonce může být dokonce i škodlivé.

Dalšími osvědčenými pomocníky při léčbě jsou:
 • Bylinkové čaje (lípa, jitrocel, mateřídouška či jitrocel)
 • Kuřecí polévka
 • Dostatek bílkovin
 • Dostatek vitamínů, především vitamínu C
 • Čaj s rumem či slivovicí (přiměřeně 🙂 )
 • Inhalování esenciálních olejů

Pokud nezaberou výše zmíněné rady, mohou vám také pomoci koncentrované multivitaminy či horké nápoje pro úlevu od příznaků chřipky a nachlazení, vyzkoušet můžete například Vicks Symptomed Forte, který si můžete koupit v lékárně nebo nosní spreje a další volně prodejné přípravky, které vám pomůžou a uleví.

Chřipka a nachlazení jsou neoddělitelnou součástí zimního období a je nutné se na ně dobře připravit, abyste se jim dokázali vyhnout. Bohužel, někdy ani sebelepší prevence nepomůže a nachlazení nebo chřipka nás přece jen skolí. V takovém případě je důležité především hodně odpočívat, pít a dodržovat doporučení lékaře. Ono to nakonec přejde.

Máte nějaké své osvědčené rady na chřipku a nachlazení? Podělte se o ně na našem  facebooku.

Příspěvek Osvědčený návod jak vyzrát na chřipku a nachlazení pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/osvedceny-navod-vyzrat-chripku-nachlazeni/feed/ 0
Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy https://www.radcevyzivou.cz/neprijemne-nadymani-mame-vas-babske-rady-ktere-vas-zbavi-vzdy/ https://www.radcevyzivou.cz/neprijemne-nadymani-mame-vas-babske-rady-ktere-vas-zbavi-vzdy/#respond Thu, 26 Oct 2017 17:51:31 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=758 Nafouklé břicho, křeče a hrozba společenského faux pas. Známe to všichni a všichni se s tím musíme čas od času vyrovnat. O čem je řeč? O meteorismu – nadýmání, chcete-li plynatosti. Nepříjemné pocity střídá ledový pot a hrozba trapasu. Mnozí z nás tuhle nepříjemnost berou jako součást každodenního života. „Denně si každý z nás upšoukne asi 20x“ Aby […]

Příspěvek Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Nafouklé , křeče a hrozba společenského faux pas. Známe to všichni a všichni se s tím musíme čas od času vyrovnat. O čem je řeč? O meteorismu – nadýmání, chcete-li plynatosti. Nepříjemné pocity střídá ledový pot a hrozba trapasu. Mnozí z nás tuhle nepříjemnost berou jako součást každodenního života.

„Denně si každý z nás upšoukne asi 20x“

Aby ne – bakterie ve střevech vyprodukují asi 0,4 – 1,5 litrů plynů denně. A ty musí pochopitelně někudy ven. Statistici se v této problematice výjimečně shodují – člověk si údajně denně upšoukne celkem dvacetkrát. Což rozhodně není málo. Jak téhle nepříjemnosti předcházet nebo ji alespoň minimalizovat? Máme pro vás účinné babské rady.

kmín - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 1: Vsaďte na koření

Trápí-li vás nadýmání, zařazujte do receptů a podávávaných jídel koření, které minimalizuje tvorbu plynů ve střevech. Patří mezi ně třeba kmín, pepř, majoránka, koriandr, bazalka anebo tymián.

Rada č. 2: Minimalizujte příjem bílé mouky

Všichni si asi ještě pamatujeme, jak nám maminky zakazovaly jíst ještě teplé koláče. Prý by nás po jejich konzumaci začalo bolet břicho. Za plynatost a nepříjemné křeče však může nikoli teplota, ale přítomnost bílé mouky. Chcete-li minimalizovat riziko vzniku trapasu, zkuste bílou mouku nahradit moukou celozrnnou anebo moukou bez lepku.

aj-1 - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 3: Dopřejte si netradiční čaj

S nadýmáním pomůže i čaj připravený z mletého kmínu a majoránky zahradní. Směs smíchejte a jednu čajovou lžičku zalijte studenou vodou. Nechte vylouhovat alespoň 15 minut a po doušcích vypijte. Chuťový zážitek není zrovna dvakrát příjemný, jistých kvalit ale čaj dosahuje.

Rada č. 4: Podpořte činnost střev

Aby se ve střevech plyny zbytečně nehromadily, podpořte jejich činnost dostatečným pohybem, ale také konzumací třešní, rajčat, melounů anebo jahod.

Rada č. 5: Nejezte ve spěchu

Už naše babičky nás u stolu napomínaly, že příliš hltáme. A věděly proč. Pokud jíme ve spěchu anebo mluvíme při jídle, dostáváme do svého těla další plyny, které musí logicky odněkud vyjít. Proto konzumujte pouze dobře rozžvýkanou stravu, kterou si vychutnáte v klidu a beze spěchu.

Rada č. 6: Vsaďte na obklady

Pokud vás sužují nepříjemné křeče, připravte si horkou vodní lázeň se šťávou z jednoho celého citronu. Do ní namočte utěrku či starší ručník a ještě horký ho přikládejte na bolavé břicho. Jakmile ručník vychladne, opět ho namočte do horké lázně a postup opakujte, dokud křeče neodezní.

Rada č. 7: Vyhněte se nápojům s bublinkami

Nedokážete si představit den bez svého oblíbeného perlivého nápoje? U sladkých variant si zaděláváte na obezitu, u těch neslazených pak na problém se zubní sklovinou a nadýmáním. Díky bublinkám v nápojích do svého těla opět dostáváte zbytečné plyny. Pro jejich minimalizaci vyměňte perlivé nápoje za zeleninové či ovocné šťávy, bylinné čaje anebo kohoutkovou vodu.

semínka - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 8: Pochutnejte si na semínkách

Vyšší objem vlákniny v těle dokáže podpořit správnou činnost střev a pravidelné vyprazdňování. Pokud jste nepřišli na chuť přírodnímu psylliu, vsaďte alespoň na oříšky a semínka, která jsou plná vlákniny, nasycených mastných kyselin a dalších tělu prospěšných látek. S nadýmáním vám pomohou bojovat třeba dýňová nebo slunečnicová semínka, vlašské nebo nesolené kešu ořechy.

Rada č. 9: Dopřejte si masáž

Rozbolavělému břichu pomůže jemná masáž. Na pomoc si vezměte přírodní olej se silicemi z růže anebo citrusů, pokapejte jím bolavé břicho a jemnými krouživými pohyby masírujte po dobu 10 minut.

Znáte nějaké další , které pomáhají účinně bojovat s nadýmáním? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem anebo na náš facebook.

Příspěvek Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/neprijemne-nadymani-mame-vas-babske-rady-ktere-vas-zbavi-vzdy/feed/ 0
Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami https://www.radcevyzivou.cz/kremova-polevka-dyne-hokkaido-chia-seminky-bylinkami/ https://www.radcevyzivou.cz/kremova-polevka-dyne-hokkaido-chia-seminky-bylinkami/#respond Thu, 19 Oct 2017 07:52:39 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=745 Dýni můžeme bez uzardění považovat za pravou a nefalšovanou podzimní superpotravinu. Ačkoli jí třeba mnozí z nás doposud nepřišli na chuť, na její obranu musíme říct, že když se zvládne dobře upravit, je skvělá v polévkách, zákuscích, jako příloha, salát nebo dokonce hlavní chod. První zmínky o dýni pochází z období před sedmi tisíci lety. Právě tehdy začala […]

Příspěvek Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Dýni můžeme bez uzardění považovat za pravou a nefalšovanou podzimní superpotravinu. Ačkoli jí třeba mnozí z nás doposud nepřišli na chuť, na její obranu musíme říct, že když se zvládne dobře upravit, je skvělá v polévkách, zákuscích, jako příloha, salát nebo dokonce hlavní chod.

První zmínky o dýni pochází z období před sedmi tisíci lety. Právě tehdy začala kralovat jídelníčkům původních obyvatel Ameriky. Odtud se dostala až na náš stůl. Protože obsahuje vysoké procento vlákniny, je lehce stravitelná a zasytí nás na dlouhou dobu. Proto se jí nemusíme vyhýbat ani během dietních opatření.

„Před 7 000 lety začala dýně kralovat jídelníčkům původních obyvatel Ameriky.“

Kromě toho, že je lehce stravitelná, prospívá také našemu trávení a vyrovnává funkci slinivky a sleziny. Také se hodí k prevenci či léčbě diabetu a obezity. Váže na sebe tuky i vodu, které následně odvádí z těla ven. Různé druhy a odrůdy dýní jsou doporučovány také osobám, které se potýkají s onemocněním srdce a oběhového systému, ledvin, při zácpách, žlučníkových či jaterních chorobách, anebo močových kamenech. Konzumace dýňových semínek navíc údajně pomáhá bojovat s nejrůznějšími nádorovými onemocněními.

Jak jsme zmínili výše, taková dýně je v kuchyni hotový zázrak. Připravit si z ní totiž můžete nejen lahodnou přílohu, ale také salát, zamíchat ji k masu či bramborám, uvařit z ní výborný puding, upéct bábovku nebo ji rozmixovat a podávat ve formě lahodné podzimní polévky, která je nabitá vitamíny, antioxidanty a vlákninou. Dneska pro vás máme další z odzkoušených receptů, které zachutnají všem bez rozdílu věku či stravovacích návyků.

Krémová-polévka-z-dýně-Hokkaidó-s-chia-semínky-a-bylinkami-2 - Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami

Krémová polévka z dýně Hokkaidó s opraženými chia semínky

 • Doba přípravy: 50 minut
 • Počet porcí: 4
 • Náročnost přípravy: Střední
 • Ingredience:
 • Oříšek másla
 • 1 bílá cibule
 • 1 menší dýně Hokkaidó
 • 3 stroužky česneku
 • Kari
 • Sůl
 • Pepř
 • Chia semínka
 • Olivový olej

Krémová-polévka-z-dýně-Hokkaidó-s-chia-semínky-a-bylinkami-4 - Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami

Postup přípravy

Ve velkém hrnci si necháme rozpustit oříšek másla. Cibuli nakrájíme na malé kostičky, česnek oloupeme a nastrouháme na struhadle. Vše dáme orestovat do hrnce. Mezitím si připravíme dýni, kterou pečlivě omyjeme, rozkrájíme na podélné plátky a poté na kostičky. Tvrdší kůru škrábat ani loupat nemusíme, během vaření změkne a dodá polévce krásnou barvu i jedinečnou chuť.

Mezitím, co se cibulka s česnekem smaží, zasypeme jí polévkovou lžící kari. Poté přidáme dýni nakrájenou na kostičky a zalijeme ji vroucí vodou. Dýně by měla být tak akorát ponořená. Více vody by udělalo polévku zbytečně řídkou. Hrnec přiklopíme a dusíme zhruba 20 minut.

Jakmile je dýně měkká, připravíme si ponorný mixér a obsah hrnce rozmixujeme dohladka. Pokud nechceme mít v polévce kousky dýně, můžeme polévku přecedit. Hotovou polévku dochutíme solí, pepřem a na závěr můžeme přidat ještě čajovou lžičku kari. Pokud by se někomu zdála příliš výrazná, je možno jí zjemnit horkou smetanou.

Náš tip: Horkou polévku nalijeme do hlubokého talíře, můžeme zakápnout olivovým olejem, posypat chia semínky a nadrobno nasekanými čerstvými bylinkami.

Krémová-polévka-z-dýně-Hokkaidó-s-chia-semínky-a-bylinkami-3 - Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami

Zajímavosti o dýních:
 • Dýni Hokkaidó můžete jíst vařenou, pečenou, ale i syrovou
 • Semínka dýně stačí opražit nebo naložit do slaného nálevu. Jsou skvělé v polévkách i salátech.
 • Dýně jsou bohaté na vápník, hořčík, fosfor, draslík, vápník, betakaroten a vitamíny A, B, C.
 • Hokkaidó je původem z Nové Anglie. Až mnohem později byla převezena na druhý největší japonský ostrov.
 • Na světě existuje asi 850 druhů dýní.
 • Všechny tyto druhy (včetně těch okrasných) jsou ale jedlé.
 • Dýně se skládá asi z 90 % z vody.
 • Hokkaidó má nízkou nutriční hodnotu a je vhodná k redukčním dietám.

Zkoušeli jste polévku z dýně Hokkaidó? Jak vám chutnala? Pochlubte se fotografiemi na našem facebooku.

Příspěvek Krémová polévka z dýně Hokkaidó s chia semínky a bylinkami pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/kremova-polevka-dyne-hokkaido-chia-seminky-bylinkami/feed/ 0
Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumou https://www.radcevyzivou.cz/rychly-efektivni-trenink-posilovaci-gumou/ https://www.radcevyzivou.cz/rychly-efektivni-trenink-posilovaci-gumou/#respond Thu, 12 Oct 2017 08:29:59 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=725 Víte, že existuje posilovna, která se vám vejde do kabelky? Dámská kabelka je opředena tolika mýty a stala se námětem tolika vtipů, že další nadsázka už nikoho nepřekvapí. Všichni moc dobře vědí, že žena vytáhne ze svojí kabelky kompletní vybavení první pomoci, sortiment průměrného kosmetického salónu, potraviny pokrývající polovinu její denní dávky kalorií a láhev […]

Příspěvek Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumou pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Víte, že existuje posilovna, která se vám vejde do kabelky? Dámská kabelka je opředena tolika mýty a stala se námětem tolika vtipů, že další nadsázka už nikoho nepřekvapí. Všichni moc dobře vědí, že žena vytáhne ze svojí kabelky kompletní vybavení první pomoci, sortiment průměrného kosmetického salónu, potraviny pokrývající polovinu její denní dávky kalorií a láhev s vodou. Tak proč ne rovnou posilovnu?

Jenže my mluvíme naprosto vážně. Řeč je totiž o posilovací gumě. A ta může při správném použití opravdu zastoupit i vybavené fitness centrum.

Malý velký pomocník

Těmito slovy by se dala posilovací guma stručně charakterizovat. A pokud máme být konkrétnější:

 • pomůže vám posílit prakticky každý sval vašeho těla
 • na rozdíl od činek a klasických posilovacích strojů zajistí aktivovaným svalům tenzi v celém rozsahu pohybu
 • stimuluje více svalových vláken než ostatní běžně používané pomůcky
 • trénink s gumou nabízí jak rozvoj síly, tak zlepšení koordinace a vytvarování svalů

Vyzkoušejte náš komplexní cvičební program, jehož základní myšlenkou je:

procvičit hned několik svalů současně –  účinně a během krátké doby

Důraz klademe na problémové partie, tzn. na stehna a hýždě. K nim se v jednotlivých cvicích přidávají svaly horní poloviny těla.

cvičení-s-posilovací-gumou-2 - Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumou

CVIK 3v1: Dřepy & tlaky na ramena & vytočení trupu

Zapojíte: stehna, ramenní svaly, šikmé břišní svaly.

Cvik vám mimo jiné umožní zlepšit celkovou stabilitu a příznivě ovlivní mobilitu páteře.

Provedení: postavte se tak, aby vám guma procházela pod chodidly, která jsou od sebe vzdálena na šířku boků. V každé ruce držte jedno madlo gumy, ruce nechte podél těla, trup zpevněný. Dívejte se před sebe. Pokrčte nohy v kolenou a jděte do dřepu, současně zvedejte ruce nahoru k ramenům, lokty držte u těla. Poté se postavte a souběžně vytlačte ruce nad hlavu, dlaně směřují dopředu. Spolu se vzpažením vytočte trup k jedné straně. Poté cvik opakujte s vytočením na druhou stranu.

Odcvičte 10 opakování na každou stranu.

trenink-1 - Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumouCVIK 3v1: Přítahy s gumou v podřepu

Zapojíte: záda, hýždě, stehna.

Tento cvik unikátním způsobem posílí především celou oblast zad, aktivace hýžďových svalů vzhledem k pozici v podřepu je ale také výrazná.

Provedení: gumu obtočte kolem pevného objektu nad vaší hlavou, pokud cvičíte doma, můžete ji třeba přivřít do dveří. V každé ruce držte jedno madlo, stůjte rovně, čelem k místu upevnění gumy, chodidla jsou od sebe vzdálena na šířku boků. Nadechněte se a zvedněte natažené ruce před sebe tak, abyste měli pěsti zhruba ve výšce očí. Pak s výdechem pokrčte nohy v kolenou a jděte dolů do podřepu. V dolní fázi jsou stehna skoro rovnoběžně se zemí. V této pozici chvíli setrvejte a současně přitahujte gumu k hrudníku. Pak se pomalu vracejte do výchozí polohy.

Odcvičte 10 opakování.

trenink-2 - Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumouCVIK 3v1: Tlaky na hrudník & výpady

Zapojíte: prsní svaly, stehna, hýždě.

Současně je tohle cvičení výzvou pro vaši koordinaci a posílí sekundárně i ramenní svaly.

Provedení: posilovací gumu obtočte kolem pevného objektu ve výšce hrudníku. Pak se postavte zády k upevnění gumy, v každé ruce držte jedno madlo na úrovni hrudníku. Popojděte kousek dopředu, aby byla guma napnutá. Stůjte rovně, chodidla jsou od sebe vzdálena na šířku boků. Nyní udělejte krok dopředu pravou nohou. Pokrčte obě nohy v kolenou. Koleno pravé nohy musí zůstat v linii špičky, koleno levé nohy je v dolní fázi jen kousek na zemí. Současně tlačte paže před sebe ve výšce ramen a při tomto pohybu vydechujte. Poté se s nádechem pomalu vracejte do výchozí polohy.

Odcvičte 10 opakování na pravou nohu a pak nohy vystřídejte.

trenink-1 - Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumou

Sestavte si trénink:

KLASICKÝ – provádějte od každého cviku 3 série o 10 opakováních, pauza mezi sériemi by měla být 30-60 sekund. Takový systém je vhodný pro začátečníky.

KRUHOVÝ – proveďte od každého cviku jednu sérii o 10 opakování, pauza mezi sériemi je jen tak dlouhá, abyste se připravili na další cvik. Takto odcvičte ve svižném tempu tři série tří různých cviků, čímž máte za sebou jeden cyklus. S ohledem na svoji kondici můžete zvládnout 3-5 takových cyklů. Mezi jednotlivými cykly by měla být pauza 60-90 sekund. Tento systém je vhodný pro pokročilejší sportovce, ideálně spojuje posilovací cvičení s aerobní aktivitou.

Příspěvek Rychlý & efektivní trénink s posilovací gumou pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/rychly-efektivni-trenink-posilovaci-gumou/feed/ 0
Flexitariánství – výživový trend roku https://www.radcevyzivou.cz/flexitarianstvi-vyzivovy-trend-roku/ https://www.radcevyzivou.cz/flexitarianstvi-vyzivovy-trend-roku/#respond Fri, 29 Sep 2017 18:21:08 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=717 Co byste řekli zdravému stravovacímu systému, který by vám ve výběru potravin příliš nesvazoval ruce? Takovému, ve kterém byste měli překvapivě široké pole působnosti, a nemuseli byste se cítit provinile, kdyby vám na talíři jednou za čas přistál steak? „Zajímavá nabídka? Pak vítejte mezi flexitariány“ Kdo je flexitarián? Člověk, který se stravuje převážně na bázi vegetariánské […]

Příspěvek Flexitariánství – výživový trend roku pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Co byste řekli zdravému stravovacímu systému, který by vám ve výběru potravin příliš nesvazoval ruce? Takovému, ve kterém byste měli překvapivě široké pole působnosti, a nemuseli byste se cítit provinile, kdyby vám na talíři jednou za čas přistál steak?

Zajímavá nabídka? Pak vítejte mezi flexitariány

Kdo je flexitarián?

Člověk, který se stravuje převážně na bázi vegetariánské či veganské, ale příležitostně si dá i kvalitní maso. Někteří odborníci takovým lidem říkají semi-vegetariáni, ale termín „flexitariáni“ si získává stále větší oblibu.

Zase nějaký super moderní výživový trend?

Nic takového. Flexitariánství existuje už řadu let, akorát si na svoje pojmenování a definici muselo nějakou chvíli počkat. Nicméně lidí, kteří nejedí maso každý den, je mezi námi hodně. A údajně jich bude víc a víc.

Z čeho vychází současná popularita flexitariánství?

Těch důvodů může být několik. Jedním z nich je jistě rostoucí cena masa. Důležitou roli sehraje i fakt, že stále více lidí řeší, v jakých podmínkách žijí jatečná zvířata. A pokud už jim na talíři přistane řízek či biftek, pak nejlépe v bio kvalitě, se kterou se pojí i určitá etická pravidla ohledně chovu skotu či drůbeže.

Současně narůstá popularita konzumace zeleninových pokrmů a rostlinných zdrojů bílkovin. Přičemž oblibě flexitariánství nahrává i fakt, že se k němu hlásí některé známé osobnosti, například Emma Thompson, Gwyneth Paltrow, Cameron Diaz či dokonce Jamie Oliver. Zapomenout nesmíme ani na propagátory tzv. bezmasých pondělků Paula, Mary a Stellu McCartneyovi.

Jak se stát flexitariánem?

Není to nic těžkého. Na rozdíl od jiných, značně ortodoxních, výživových směrů, je tento, jak už název napovídá, velmi flexibilní.

Začít tedy můžete třeba oblíbenými bezmasými pondělky – mohou to být tedy samozřejmě i úterky, středy nebo jakýkoliv jiný den v týdnu. Každopádně jeden den v týdnu nejezte maso a  zaměřte se na zeleninové pokrmy.

steak - Flexitariánství - výživový trend roku

Současně se snažte, aby maso, které budete v dalších dnech konzumovat, bylo opravdu kvalitní, nejlépe bio.

Postupně byste se od jednoho bezmasého dne měli dostat do situace, kdy se zhruba 80 % času budete stravovat jako lakto-ovo vegeteriáni (případně vegetariáni či vegani, záleží na tom, co vám bude blízké) a 20 % si ponecháte jako dobu vhodnou ke konzumaci masa. A je jen na vás, na kdy si to „masové“ období určíte. Někteří flexitariáni jedí maso jen o víkendech, jiní zase výhradně, když se stravují v restauraci. Tohle pravidlo by mělo vycházet z vaší osobní, svobodné volby.

Co vám to přinese?

Omezení konzumace masa s sebou nese řadu prokazatelných pozitivních účinků, z nichž za nejvýznamnější lze považovat snížení rizika cukrovky, některých druhů rakoviny či  onemocnění kardiovaskulárního systému.

Současně se nemusíte nijak drasticky omezovat, flexitariáni vychází z faktu, že člověk je všežravec, je pro něj tedy konzumace masa přirozená, ale nemusí ho mít každý den.

V dnešní době jistě uvítáte i fakt, že flexitariánská strava je podle expertů až o 60 % levnější (pokud nakupujete sezónní ovoce a zeleninu, nejlépe od lokálních pěstitelů) a také méně kalorická. O co baculatější tedy zůstane vaše peněženka, o to štíhlejší budete mít pas.

Příspěvek Flexitariánství – výživový trend roku pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/flexitarianstvi-vyzivovy-trend-roku/feed/ 0
Jak řešit projevy alergie https://www.radcevyzivou.cz/resit-projevy-alergie/ https://www.radcevyzivou.cz/resit-projevy-alergie/#respond Tue, 26 Sep 2017 16:04:46 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=712 S předpokladem stát se alergikem se člověk již rodí, přesto ji nemusí mít hned po narození. Existuje nespočet lidí, kteří mají alergii již od útlého dětství, ale najdou se i tací, kteří nálepku „alergik“ získají postupem času, během svého života. Klidně ve dvaceti, třiceti či čtyřiceti letech. V podstatě jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na jinak […]

Příspěvek Jak řešit projevy alergie pochází z RádceVýživou.cz

]]>
S předpokladem stát se alergikem se člověk již rodí, přesto ji nemusí mít hned po narození. Existuje nespočet lidí, kteří mají alergii již od útlého dětství, ale najdou se i tací, kteří nálepku „alergik“ získají postupem času, během svého života. Klidně ve dvaceti, třiceti či čtyřiceti letech.

V podstatě jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na jinak neškodné látky. Alergii může mít člověk na cokoliv: pyl, prach, roztoče, zvířecí srst, potravinové složky, ořechy, na slunce, léky (často na antibiotika), bodnutí hmyzem a další. Alarmující je fakt, že počet alergiků roste. Na vině nejsou jen genetické dispozice, ale i znečištěné prostředí, chemicky upravované potraviny, stres, špatný životní styl i stravovací návyky.

Projevy alergie nepodceňujte

S dispozicí stát se alergikem se narodíme, ale získat ji můžeme až v okamžiku, kdy se setkáme s určitým alergenem. Projevy alergie se určitě nevyplácí podcenit, protože se tím zdravotní stav člověka může zhoršovat a docházet tak k rozšiřování alergických reakcí na nové alergeny.

Jak poznat alergickou reakci?

Po setkání s alergenem mohou nastat různé zdravotní komplikace od lehčích po těžké formy ohrožující samotný život pacienta. Alergická reakce se může projevovat hučením v uších, bolesti hlavy, rýmou, vyrážkou, ekzémem, dušností, otékáním jazyka, svěděním pokožky, zvracením, kýcháním, kašláním, slzením a dalšími doprovodnými jevy. Nejde rozhodně o nic příjemného. Potíže, které se objevují často v situacích, které dřív žádné problémy nedělaly, mohou signalizovat alergii. Mohou přijít i stavy, se kterými si už sami neporadíme.

Pomohou prášky na alergii?

Reakce se liší podle typu alergie a stejně tak i léčba. Mnohdy lékař předepíše prášky na alergii například http://www.analergin.cz/, ovšem trpí-li člověk několik dnů i týdnů v roce pylovou alergií, může se léčit i sám aniž by docházel k lékaři. Tak či onak se vyplatí být sledován lékařem a docházet pravidelně na kontroly – z původní senné rýmy se může bez léčby vyvinout astma.

Příspěvek Jak řešit projevy alergie pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/resit-projevy-alergie/feed/ 0
6 domácích triků jak vybělit zuby https://www.radcevyzivou.cz/6-domacich-triku-vybelit-zuby/ https://www.radcevyzivou.cz/6-domacich-triku-vybelit-zuby/#respond Thu, 21 Sep 2017 10:39:50 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=698 Obdivujete sněhobílý chrup hollywoodských hvězd? A o to depresivnější je pak pro vás pohled do zrcadla? Čím to, že barva vašich zubů není tak zářivé bílá, jak slibuje vámi používaná zubní pasta? „Platí pravidlo, že zuby byste měli čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou až tří minut“ Příčiny žloutnutí zubů: Možná přemýšlíte o profesionální […]

Příspěvek 6 domácích triků jak vybělit zuby pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Obdivujete sněhobílý chrup hollywoodských hvězd? A o to depresivnější je pak pro vás pohled do zrcadla? Čím to, že barva vašich zubů není tak zářivé bílá, jak slibuje vámi používaná zubní pasta?

Platí pravidlo, že zuby byste měli čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou až tří minut“

Příčiny žloutnutí zubů:

 • konzumace některých potravin (červené víno, káva, černý čaj, borůvky atd.)
 • strava s nadbytkem cukrů
 • kouření
 • vedlejší účinek užívání některých léků
 • stárnutí (sklovina se opotřebovává)
 • genetické dispozice
 • onemocnění zubů
 • špatná ústní hygiena

Možná přemýšlíte o profesionální péči či o nákupu nějakého speciálního prostředku. Ale vyzkoušeli jste před tím ty úplně nejdostupnější metody?  Nikde není psáno, že po nich budete mít chrup filmové hvězdy, ale za zkoušku to rozhodně stojí. Výsledky vás dost možná příjemně překvapí.

cisteni-zubu - 6 domácích triků jak vybělit zuby

Správné a dostatečně časté čištění zubů

Tím byste měli začít, nedává smysl používat drahé přípravky a žádat o pomoc odborníka, když si nemůžete být 100% jisti, že pro standardní hygienu svého chrupu děláte maximum. Je zvláště důležité čistit si zuby po konzumaci rizikových potravin, které způsobují jejich žloutnutí.

Platí pravidlo, že zuby byste měli čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou až tří minut.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Použitím pasty vyrobené z jedlé sody a peroxidu vodíku můžete efektivně odstranit plak a bakterie.

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody se 2 polévkovými lžícemi peroxidu vodíku a vytvořte kašovitou hmotu. Touto pastou pak vyčistěte zuby a nezapomeňte si na závěr opravdu dobře vypláchnout ústa.

Účinnost směsi jedlé sody a peroxidu vodíku prokázaly i vědecké studie, díky nim víme, že výsledky jsou viditelné už po šesti týdnech pravidelného používání.  

kokosovy-plej - 6 domácích triků jak vybělit zuby

Kokosový olej

O kokosovém oleji je známo, že má schopnost odstranit z ústní dutiny plak a bakterie, čímž sekundárně dochází k vybělení chrupu.

Používejte k výplachům kvalitní (nejlépe BIO) kokosový olej a postupujte následujícím způsobem: 1-2 polévkové lžíce oleje převalujte v ústech 10-30 minut. Olej by se vám neměl dostat do krku. Nepolykejte ho – obsahuje bakterie a další škodlivé látky, které se na něj navázaly ve vašich ústech. Po uplynutí dané doby vyplivněte olej do záchodu (v umyvadle by mohl ucpat odpad), poté si dobře vypláchněte ústa čistou vodou a nakonec plnou sklenici vody vypijte. Teprve potom si vyčistěte zuby tak, jak jste zvyklí.

Ačkoliv nebyly provedeny žádné konkrétní výzkumy, které by potvrzovaly účinek kokosového oleje na bělení zubů, máme k dispozici řadu zkušeností ze stran lidí, kteří tuto metodu používají. A léčebné účinky nejrůznějších druhů olejů (sezamový, slunečnicový) potvrzují i studie, v rámci nichž se oleje používaly k léčbě zánětu dásní.

Jablečný ocet

Přesně tak, k celé řadě příznivých účinků jablečného octa můžete přičíst také bělení zubů.

Stačí si připravit domácí ústní vodu, kdy smícháte 2 lžičky jablečného octa s 200 ml vody a roztokem pak vyplachujete ústa po dobu 30 sekund. Pak ještě jednou vypláchněte obyčejnou vodou a nakonec si vyčistěte zuby.

S použitím jablečného octa musíte být opatrní. Koncentrovaný roztok a příliš časté používání by mohlo narušit povrch zubu. Proto postačí občasné (a skutečně jen 30 sekundové) výplachy ve výše doporučeném ředění.

Slupky z pomeranče, citrónu nebo banánu

Řada lidí vám potvrdí, že slupky z pomerančů, citrónů či banánů mají schopnost vybělit zuby. Za tímto účinkem nejspíš stojí látka zvaná d-limonen, která se nachází ve slupkách některých druhů ovoce.

Zkuste slupkou jemně potírat povrch zubů po dobu dvou minut. Pak si dobře vypláchněte ústa a vyčistěte zuby. Je samozřejmě důležité, abyste použili slupky ovoce, které nebylo chemicky ošetřeno.

Ačkoliv nemáme k dispozici vědecké studie, které by tuto metodu potvrzovaly, byly provedeny výzkumy, v rámci nichž lidé používali zubní pastu s obsahem 5 % d-limonenu. A ta prokazatelně odstraňovala skvrny způsobené pitím kávy i čaje či kouřením. Je ale třeba upozornit, že účinnost není taková, abyste byli schopni se zcela zbavit dlouholetých skvrn, v takovém případě je účinek výrazný, nikoliv ale 100%.

Živočišné uhlí

Živočišné, nebo-li aktivní uhlí řeší nejenom střevní problémy. Vzhledem ke své schopnosti dobře absorbovat látky zvenčí napomáhá odstranění baktérií a toxických látek v ústech.

Zkuste rozkousat tabletu živočišného uhlí a obsahem v ústech si čistit zuby po dobu 2 minut. Postupujte jemně, zejména kolem dásní, abyste je nepoškodili. Pak si vypláchněte ústa.

Tato metoda není vhodná pro lidi s citlivými zuby. Ti mohou vyzkoušet jemnější techniku, kdy rozkousanou tabletu prostě jen nechají dvě minuty působit v ústech, která pak dobře vypláchnou.

Ze směsi živočišného uhlí a vody si také můžete připravit ústní vodu, kterou budete po vyčištění vyplachovat ústa (2 minuty). Následně pak ústní dutinu ještě dobře vypláchněte čistou vodou.

Co se týče vědeckého ověření této metody, víme na základě studie z roku 2015, že je živočišné uhlí při bělení zubů abrazivnější než některé bělící zubní pasty. Prokazatelně odstraňuje skvrny na zubech, ale je třeba mít na paměti, že by se prášek mohl usazovat v prasklinách, které se často vyskytují zejména v chrupu starších lidí.

Jedna dobrá rada na závěr
Jezte ovoce a zeleninu s vysokým podílem vody!

I správně sestavený jídelníček zásadně ovlivní stav vašeho chrupu. A obsah vody v potravinách zajistí, aby na zubech nezůstávalo tolik plaku a tím pádem škodlivých baktérií. Ovoce a zelenina navíc obsahují vitamin C, který zcela zásadně ovlivňuje zdraví dásní.

Příspěvek 6 domácích triků jak vybělit zuby pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/6-domacich-triku-vybelit-zuby/feed/ 0
Vitamín D aneb dárce spánku https://www.radcevyzivou.cz/vitamin-d-aneb-darce-spanku/ https://www.radcevyzivou.cz/vitamin-d-aneb-darce-spanku/#respond Wed, 06 Sep 2017 08:34:04 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=690 Problémy se spánkem zažil někdy každý z nás. Dlouhodobé potíže tohoto typu se dotknou nejenom kvality života, ale zásadně ovlivní i zdravotní stav. Užívání léků na spaní samozřejmě není optimálním řešením. A navíc se jako zcela zásadní jeví odhalení příčiny. Důvody mohou být psychické i fyzické. Málokdo by ale za těmito potížemi hledal nedostatek vitaminu […]

Příspěvek Vitamín D aneb dárce spánku pochází z RádceVýživou.cz

]]>
Problémy se spánkem zažil někdy každý z nás. Dlouhodobé potíže tohoto typu se dotknou nejenom kvality života, ale zásadně ovlivní i zdravotní stav. Užívání léků na spaní samozřejmě není optimálním řešením. A navíc se jako zcela zásadní jeví odhalení příčiny. Důvody mohou být psychické i fyzické. Málokdo by ale za těmito potížemi hledal nedostatek vitaminu D.

„Vitamín D = vitamín zdravých a silných kosTí“

Nedostatek tohoto v tucích rozpustného vitaminu si totiž lidé obvykle spojují s nemocemi kostí, oslabenou imunitou nebo svalovou slabostí. Odborníci ale nedávno přišli s hypotézou, že by mohly být spánkové poruchy způsobeny mimo jiné chronicky sníženou hladinou vitaminu D. Konec konců i výzkumy obstruktivní spánkové apnoe poukazovaly na možný nedostatek vitaminu D coby jednu z příčin.

kvalita-spanku - Vitamín D aneb dárce spánku

Vitamin D vs. kvalita spánku

A tak byla nedávno provedena velice zajímavá studie, které se zúčastnilo 93 dobrovolníků ve věku od 20 do 50 let. Jednalo se o lidi trpící poruchami spánku, nekuřáky, kteří neužívali léky na spaní a také (což bylo pro studii zásadní) nesměli posledního čtvrt roku užívat suplementy s obsahem vitaminu D. Současně byli z účasti vyloučeni lidé trpící jakýmkoliv onemocněním, které by mohlo mít spojitost s poruchami spánku.

V rámci výzkumu pak jedna skupina dobrovolníků dostala v průběhu osmi týdnů čtyři dávky 50 000 IU vitaminu D3 (to odpovídá denní dávce 3571 IU), druhá skupina užívala placebo. Na začátku studie a na jejím konci bylo provedeno laboratorní vyšetření hladiny vitaminu D.

Ta se samozřejmě u první skupiny výrazně navýšila, zatímco u druhé zůstala stejná. Současně došlo k první skupiny k významnému zlepšení kvality spánku.

Co to vlastně znamená?

Vědci nejsou zatím schopni jasně popsat mechanismus účinku vitaminu D na náš spánek. Nicméně vědí, že podáváním suplementu s obsahem vitaminu D může u lidí s nižší hladinou této látky dojít k jejímu navýšení a tím také k ústupu potíží se spánkem.

Jak rozpoznáte nedostatek vitaminu D?

Naprosto jasnou odpověď dají testy z krve. O laboratorní vyšetření můžete požádat svého praktického lékaře, nebo si ho nechte provést na vlastní žádost.

Mezi příznaky nedostatku tohoto vitaminu patří mimo jiné:

 • osteoporóza
 • ochablost a bolest svalů
 • oslabení imunity
 • únava, deprese

Existuje jiné řešení než podávání výživových doplňků?

Základem by samozřejmě měla být vyvážená strava a také pobyt na slunci. Ne nadarmo se vitaminu D říká sluneční. Naše tělo je schopno ho samo vytvářet díky působení slunečního záření. V tomto směru by mělo stačit 20-30 minut 2-3x týdně. Používáním ochranných faktorů ale tento proces brzdíme. A než volit mezi dostatkem vitaminu D a nárůstem rizika rakoviny kůže, hledá řada lidí vhodnější řešení. A nabízí se jim konzumace potravin s vysokým podílem tohoto vitaminu:

vajicka - Vitamín D aneb dárce spánku

 • tučné mořské ryby (makrela, losos, tuňák, sardinky)
 • mléko a další potraviny obohacené o vitamin D
 • vajíčka

Ne vždy je ale člověk schopen nároky svého organismu plně pokrýt v běžné stravě. A pak je užívání speciálních výživových doplňků samozřejmě zcela na místě. Konec konců zdravé tělo, pohyb bez bolesti, dobrá nálada i pevný spánek po celou noc za to rozhodně stojí.

Příspěvek Vitamín D aneb dárce spánku pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/vitamin-d-aneb-darce-spanku/feed/ 0
Prevence proti namoženému svalu a bolesti kloubů https://www.radcevyzivou.cz/prevence-namozenemu-svalu-bolesti-kloubu/ https://www.radcevyzivou.cz/prevence-namozenemu-svalu-bolesti-kloubu/#respond Tue, 29 Aug 2017 19:04:02 +0000 https://www.radcevyzivou.cz/?p=683 „Sportem ke zdraví,“ říkají optimisté. „A trvalé invaliditě,“ dodávají pesimisté. Pravdu mají svým způsobem všichni. Pravidelná fyzická aktivita je pro naše tělo přínosem, současně je ale třeba počítat s tím, že sport klade zátěž na svaly, pojivové tkáně i klouby. Bolest tedy není ničím výjimečným. „Au, co mě to vlastně bolí?“ Měli byste se ale […]

Příspěvek Prevence proti namoženému svalu a bolesti kloubů pochází z RádceVýživou.cz

]]>
„Sportem ke zdraví,“ říkají optimisté. „A trvalé invaliditě,“ dodávají pesimisté. Pravdu mají svým způsobem všichni. Pravidelná fyzická aktivita je pro naše tělo přínosem, současně je ale třeba počítat s tím, že sport klade zátěž na svaly, pojivové tkáně i klouby. Bolest tedy není ničím výjimečným.

„Au, co mě to vlastně bolí?“

Měli byste se ale naučit rozpoznávat (a řešit) jednotlivé stupně a druhy bolesti.

Namožený sval

Tímto termínem popisujeme bolest, která se dostaví 24-36 hodin po fyzické aktivitě. Podílí se na ní jednak samotná únava svalu, který během tréninku odvedl náročnou práci, a také zvýšená hladina kyseliny mléčné. Tato bolest během dvou až tří dnů odezní.

Natažený sval

K natažení svalu dochází při pohybu (jednorázovém či opakovaném), během nějž jsou vlákna protažena v podstatě na maximum (tzn. ještě nedochází k jejich natržení). Stav vyžaduje především několik dnů klidový režim, hojení lze urychlit ledováním, které zabrání otoku. Po cca pěti dnech, kdy dojde ke zmírnění bolesti, dává smysl postiženou partii naopak prohřívat, jemně protahovat, případně odborně zatejpovat.

Natržený sval

Tady už jsme u vážnějšího poranění, kdy dochází k částečné nebo úplné ruptuře svalu (tzn. od drobných trhlinek až k naprostému přetržení). Na místě je konzultace s lékařem, kde u lehčích poranění může být terapie obdobná jako u natažení svalu, zatímco vážné stavy se řeší mnohdy i chirurgickým zákrokem.

Bolesti kloubů

Velice komplexní problematika. Mohou být akutní i chronické a postupem věku se s nimi setká každý. Tím spíš, když se u starších lidí začíná projevovat artróza. Terapie vážnějších onemocnění, tzn. doporučení konkrétních léků na klouby patří do rukou lékaře. Řada preparátů je ale volně prodejná a tak lidé s mírnými až středně těžkými obtížemi často volí nejrůznější protizánětlivé a bolest tlumící léky, u nichž ale musí počítat s rizikem vedlejších účinků. V tomto směru jsou pak bezpečnější lokálně aplikované produkty, ať už jde o masti svým složením vycházející s lidového léčitelství (kostival), nejrůznější obklady (z hořčičných semínek či listů bílého zelí) nebo léčiva užívaná k lokálnímu tlumení bolesti i zánětu (více informací: http://www.olfen.cz/bolest-kloubu.php).

Myslete na prevenci

To nejlepší, co můžete pro svůj pohybový aparát udělat, je nepodceňovat prevenci. Držte se následujících rad:

 • Před fyzickou zátěží svaly a klouby dobře prohřejte lehkou aktivitou, která je připraví na náročnější výkon.
 • Dbejte na správné držení těla (při sportu i mimo něj) a korektní provedení cviků.
 • Mezi tréninky dostatečně odpočívejte.
 • Naslouchejte svému tělu – je dobré včas rozpoznat varovné příznaky a předejít tak vážnějším potížím.

Příspěvek Prevence proti namoženému svalu a bolesti kloubů pochází z RádceVýživou.cz

]]>
https://www.radcevyzivou.cz/prevence-namozenemu-svalu-bolesti-kloubu/feed/ 0