Jak vybělit zuby

Bílé zuby

3.9
(62)

Obdivujete sněhobílý chrup hollywoodských hvězd? A o to depresivnější je pak pro vás pohled do zrcadla? Čím to, že barva vašich zubů není tak zářivé bílá, jak slibuje vámi používaná zubní pasta? Poradíme vám pár účinných babských rad.

Platí pravidlo, že zuby byste měli čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou až tří minut

Příčiny žloutnutí zubů

  • konzumace některých potravin (červené víno, káva, černý čaj, borůvky atd.)
  • strava s nadbytkem cukrů
  • kouření
  • vedlejší účinek užívání některých léků
  • stárnutí (sklovina se opotřebovává)
  • genetické dispozice
  • onemocnění zubů
  • špatná ústní hygiena

Možná přemýšlíte o profesionální péči či o nákupu nějakého speciálního prostředku. Ale vyzkoušeli jste před tím ty úplně nejdostupnější metody?  Nikde není psáno, že po nich budete mít chrup filmové hvězdy, ale za zkoušku to rozhodně stojí. Výsledky vás dost možná příjemně překvapí. Vyzkoušet můžete i různé babské rady na bělení zubů.

Kartáček se zubní pastou

Správné a dostatečně časté čištění zubů

Tím byste měli začít, nedává smysl používat drahé přípravky a žádat o pomoc odborníka, když si nemůžete být 100% jisti, že pro standardní hygienu svého chrupu děláte maximum. Je zvláště důležité čistit si zuby po konzumaci rizikových potravin, které způsobují jejich žloutnutí.

Platí pravidlo, že zuby byste měli čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou až tří minut.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Použitím pasty vyrobené z jedlé sody a peroxidu vodíku můžete efektivně odstranit plak a bakterie.

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody se 2 polévkovými lžícemi peroxidu vodíku a vytvořte kašovitou hmotu. Touto pastou pak vyčistěte zuby a nezapomeňte si na závěr opravdu dobře vypláchnout ústa.

Účinnost směsi jedlé sody a peroxidu vodíku prokázaly i vědecké studie, díky nim víme, že výsledky jsou viditelné už po šesti týdnech pravidelného používání. Pozor, tato metoda by neměla být užívaná dlouhodobě.

Kokosový olej

Kokosový olej

O kokosovém oleji je známo, že má schopnost odstranit z ústní dutiny plak a bakterie, čímž sekundárně dochází k vybělení chrupu.

Používejte k výplachům kvalitní (nejlépe BIO) kokosový olej a postupujte následujícím způsobem: 1-2 polévkové lžíce oleje převalujte v ústech 10-30 minut. Olej by se vám neměl dostat do krku. Nepolykejte ho – obsahuje bakterie a další škodlivé látky, které se na něj navázaly ve vašich ústech. Po uplynutí dané doby vyplivněte olej do záchodu (v umyvadle by mohl ucpat odpad), poté si dobře vypláchněte ústa čistou vodou a nakonec plnou sklenici vody vypijte. Teprve potom si vyčistěte zuby tak, jak jste zvyklí.

Ačkoliv nebyly provedeny žádné konkrétní výzkumy, které by potvrzovaly účinek kokosového oleje na bělení zubů, máme k dispozici řadu zkušeností ze stran lidí, kteří tuto metodu používají. A léčebné účinky nejrůznějších druhů olejů (sezamový, slunečnicový) potvrzují i studie, v rámci nichž se oleje používaly k léčbě zánětu dásní.

Jablečný ocet

Přesně tak, k celé řadě příznivých účinků jablečného octa můžete přičíst také bělení zubů.

Stačí si připravit domácí ústní vodu, kdy smícháte 2 lžičky jablečného octa s 200 ml vody a roztokem pak vyplachujete ústa po dobu 30 sekund. Pak ještě jednou vypláchněte obyčejnou vodou a nakonec si vyčistěte zuby.

S použitím jablečného octa musíte být opatrní. Koncentrovaný roztok a příliš časté používání by mohlo narušit povrch zubu. Proto postačí občasné (a skutečně jen 30 sekundové) výplachy ve výše doporučeném ředění.

Slupky z pomeranče, citrónu nebo banánu

Řada lidí vám potvrdí, že slupky z pomerančů, citrónů či banánů mají schopnost vybělit zuby. Za tímto účinkem nejspíš stojí látka zvaná d-limonen, která se nachází ve slupkách některých druhů ovoce.

Zkuste slupkou jemně potírat povrch zubů po dobu dvou minut. Pak si dobře vypláchněte ústa a vyčistěte zuby. Je samozřejmě důležité, abyste použili slupky ovoce, které nebylo chemicky ošetřeno.

Ačkoliv nemáme k dispozici vědecké studie, které by tuto metodu potvrzovaly, byly provedeny výzkumy, v rámci nichž lidé používali zubní pastu s obsahem 5 % d-limonenu. A ta prokazatelně odstraňovala skvrny způsobené pitím kávy i čaje či kouřením. Je ale třeba upozornit, že účinnost není taková, abyste byli schopni se zcela zbavit dlouholetých skvrn, v takovém případě je účinek výrazný, nikoliv ale 100%.

Živočišné uhlí

Živočišné, nebo-li aktivní uhlí řeší nejenom střevní problémy. Vzhledem ke své schopnosti dobře absorbovat látky zvenčí napomáhá odstranění baktérií a toxických látek v ústech.

Zkuste rozkousat tabletu živočišného uhlí a obsahem v ústech si čistit zuby po dobu 2 minut. Postupujte jemně, zejména kolem dásní, abyste je nepoškodili. Pak si vypláchněte ústa.

Tato metoda není vhodná pro lidi s citlivými zuby. Ti mohou vyzkoušet jemnější techniku, kdy rozkousanou tabletu prostě jen nechají dvě minuty působit v ústech, která pak dobře vypláchnou.

Ze směsi živočišného uhlí a vody si také můžete připravit ústní vodu, kterou budete po vyčištění vyplachovat ústa (2 minuty). Následně pak ústní dutinu ještě dobře vypláchněte čistou vodou.

Co se týče vědeckého ověření této metody, víme na základě studie z roku 2015, že je živočišné uhlí při bělení zubů abrazivnější než některé bělící zubní pasty. Prokazatelně odstraňuje skvrny na zubech, ale je třeba mít na paměti, že by se prášek mohl usazovat v prasklinách, které se často vyskytují zejména v chrupu starších lidí.

Bělicí gely a pasty jsou fajn. Ale…

Pokud nechcete se zdravím svých zubů a dásní zbytečně riskovat, poohlédněte se po nějakých atestovaných bělících gelech a zubních pastách, které obsahují aktivní složky a abrazivní čisticí částečky. Bělící gely obvykle mohou obsahovat maximálně 16 % karbamidu peroxidu. Vyšší koncentrace se používají pouze ve specializovaných ordinacích zubního lékaře. U bělících gelů si můžete většinou sami vytvarovat zubní aplikátor, který má ochránit vaše dásně před poškozením. Některým jedincům však může být používání bělících past a gelů nepříjemné. Naštěstí existují další spolehlivé varianty. Ve spojení s elektrickým kartáčkem jsou bělicí gely ideální.

Přizvěte si na pomoc světlo

Kromě samostatných bělících gelů a abrazivních past existuje také inovativní pomůcka v podobě originálních lamp a aplikátorů, které sice s bělícími gely také pracují, jejich síla je ovšem podpořena aktivním UV světlem. Používání těchto aplikátorů a lamp je velmi jednoduché a zvládne ho prakticky každý. Cenově vaši peněženku také příliš nezatíží. Navíc jde o velmi jednoduchý a bezpečný způsob, jak získat zářivě bílý úsměv.

Jedna dobrá rada na závěr
Jezte ovoce a zeleninu s vysokým podílem vody!

I správně sestavený jídelníček zásadně ovlivní stav vašeho chrupu. A obsah vody v potravinách zajistí, aby na zubech nezůstávalo tolik plaku a tím pádem škodlivých baktérií. Ovoce a zelenina navíc obsahují vitamin C, který zcela zásadně ovlivňuje zdraví dásní.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 62

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

5 Comments
  • Dobrý den,
    většinou můžete zakoupit peroxid vodíku jen v koncentraci 10% pro bělení zubů v domácím prostředí, je to z toho důvodu, že větší koncentrace by mohla poškodit zubní sklovinu vašich zubů a proto se s vyšší koncentraci setkáte jen u specialistů.

  • Je zajímavé, že autor článku varuje před „necertifikovanými“ bělícími gely ale zároveň hned jako první recept uvede peroxid se sodou, když před sodou samotnou varuje prakticky každý zubař, protože sice zuby opravdu vybělí ale způsobem, který vás o ně za pár let může spolehlivě připravit. A ještě se tam odkazovat na vědecké studie, když před nenávratným zničením zubů ty stejné studie varují. Ona soda sama o sobě je na zuby poměrně zabiják, v kombinaci s peroxidem to je ještě horší. Ostatně právě proto ani ty domácí bělící sady podobnou kombinaci neobsahují (nebo jen ve stopovém množství) ačkoliv podle místního pisálka by to byl prodejní hit.

    Totéž platí o třeba živočišném uhlí – abrazivní složky vám při dlouhodobém používání odrovnají sklovinu (notabene v kombinaci s dneska populárním elektrickým kartáčkem) a sklovina se, jak je známo, neobnovuje. Takže je sice hezké, že budete mít zuby jako perličky ale za 10 let budou přecitlivělé a náchylné ke kazům.

    Článek působí dojmem, jako kdyby garážový opravář radil majitelům aut, aby ptačí exkrementy z laku nejlépe odstraňovali smirkovým papírem nebo ředidlem, protože výsledky jsou přece přesvědčivé. Ale autorovi se musí přiznat, že z dlouhodobého hlediska má pravdu – až si totiž za pár let jeho radama nenávratně vlastní zuby odrovnáte tak si můžete vybrat „klapáky“ v zářivě bílé a kýžený efekt se tak opravdu dostaví.

  • Dobrý den Filipe, ano máte pravdu, do článku jsem doplnil, že tato metoda by neměla být užívaná dlouhodobě. Děkuji za váš komentář.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *